W przestrzeni miejskiej pojawią się tablice informacyjne. Chodzi o dziki

Autor CowKrakowie.pl
W przestrzeni miejskiej pojawią się tablice informacyjne. Chodzi o dziki

Kraków apeluje do mieszkańców o niedokarmianie dzików, które stwarzają realne zagrożenie. Z tego powodu miasto zintensyfikowało działania informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie.

reklama

Wydział Kształtowania Środowiska przypomina, iż zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz dokarmiania dzików i jest to czynność podlegająca karze.

reklama

Kraków zaznacza, że do listopada 2021 r. miasto miało narzędzie w postaci odłowni, co znacznie ułatwiało walkę z dzikami. Ograniczenia wprowadzone zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi związane z przemieszczaniem się dzików w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, uniemożliwiły korzystanie z tych odłowni.

Działania prowadzone w 2021 r. przez całodobowe pogotowie sprawiły, że w niektórych rejonach Krakowa sytuacja nadmiernego bytowania dzików uległa poprawie.

[Zobacz: Dzik wpadł do salonu fryzjerskiego i go zdemolował]

Pojawiają się nowe obszary penetrowane przez dziki, na których w sytuacji braku możliwości prowadzenia odłowów, wymagana jest intensyfikacja działań przez Polski Związek Łowiecki, do którego na bieżąco przekazywane są interwencje mieszkańców kierowane do Urzędu Miasta Krakowa.

W przestrzeni miejskiej pojawią się tablice informacyjne, citylighty, będą rozdawane ulotki, prowadzone warsztaty w przedszkolach i w Centrach Aktywności Seniora oraz emitowane spoty radiowe i telewizyjne w busach.

Oprócz działań edukacyjnych samorząd prowadzi działania prewencyjne, które polegają na prowadzeniu całodobowego pogotowia dla dzikich zwierząt, dzierżawie obwodów łowieckich oraz współpracy z kołami łowieckimi, jak również wydawaniu decyzji na odstrzał redukcyjny w sytuacji zagrożenia czy uwzględnianiu w dokumentach planistycznych siedlisk dzikich zwierząt oraz korytarzy migracji.

Zobacz również:

Oburzające słowa ukraińskiego piosenkarza. Koncerty zostały odwołane m.in. w Krakowie

To wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ogłoszono dodatkowe spektakle!

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności