Uratowano malowidło z epoki bitwy pod Grunwaldem

CowKrakowie.pl
Uratowano malowidło z epoki bitwy pod Grunwaldem

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekazał świetną wiadomość. Udało się uratować malowidło z epoki bitwy pod Grunwaldem.

reklama

Jak informują konserwatorzy, pochodząca z początków XV wieku polichromia z przedstawieniem św. Augustyna to jedno z najstarszych zachowanych do dziś, ogólnodostępnych malowideł ściennych średniowiecznego Krakowa. Scenę namalowano w XIV-wiecznych krużgankach klasztoru Augustianów na krakowskim Kazimierzu, nad wejściem do północnej części zabudowań konwentu.

reklama

W 2017 roku przetrwanie malowidła stanęło pod znakiem zapytania. Tynk, na którym namalowano obraz, zaczął się nagle odspajać od podłoża. W niektórych partiach malowidła dostrzec można było ceglane lico ściany. Dokonano wówczas awaryjnego zabezpieczenia zabytku.

Rozpoczęto konserwację

W tym roku przyszedł czas na konserwację estetyczną, która objęła również kamienne portale w murze. Przyczyną uszkodzeń był podwyższony poziom wilgotności podłoża. Źródła zawilgocenia mimo usilnych poszukiwań nie udało się zlokalizować, ustalono natomiast w oparciu o zapiski archiwalne, że w latach 50. XX w., gdy klasztor zajmowały instytucje państwowe, pękła w tym miejscu rura instalacji wodnej.

Konserwatorzy przyjęli, że na stan malowidła mógł mieć wpływ tynk cementowy użyty do wykończenia ściany od strony przyległego pomieszczenia. Tynki cementowe, niegdyś bardzo popularne, to dziś prawdziwa zmora konserwatorów zabytków – materiał ten z uwagi na bardzo małą przepuszczalność prowadzi często do zaparzenia zabytkowych murów. Wyprawy cementowego w sąsiednim pomieszczeniu są obecnie usuwane.

Prace konserwatorskie przy malowidle w krużgankach klasztoru Augustianów w latach 2017 i 2023 zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

"Malowidło z czasów bitwy pod Grunwaldem"
Fot. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności