Pomysły na andrzejki w domu – jak zorganizować dzieciom zabawę?

artykuł sponsorowany
Pomysły na andrzejki w domu – jak zorganizować dzieciom zabawę?

Andrzejki to doskonała okazja do spędzenia czasu razem z dziećmi. Jeśli chcesz, możesz nawet przekazać swoim pociechom, aby zaprosiły na małe przyjęcie swoich kolegów i koleżanki. W tym artykule doradzimy Ci, jakie zabawy możesz dla nich zorganizować.

reklama

Popularne gry i zabawy andrzejkowe

Dzieci mają to do siebie, że lubią być aktywne. Andrzejki to doskonała okazja, by dać im możliwość do zabawy w gronie swoich znajomych. Wróżenie, dobra gra planszowa czy też aktywności ruchowe mogą dać im dużo radości. Być może część atrakcji, które zaraz zaproponujemy, kojarzysz ze swojego dzieciństwa?

reklama

Wróżenie z wosku

Zacznijmy od czegoś spokojniejszego, ale jednak bardzo atrakcyjnego dla maluchów. Wróżenie z wosku to doskonała zabawa, która może pobudzić kreatywność dzieci. Naturalnie musi się jednak ona odbyć pod opieką osoby dorosłej.

Przygotuj stary klucz z dziurką, dwie świece oraz dwa metalowe naczynka. Jedną świecę połam na kawałki, następnie umieść ją w misce bądź garnku. Do drugiego naczynia wlej zimną wodę. Teraz zacznij rozpuszczać wosk z połamanej świecy do czasu, aż powstanie płynna konsystencja. Gdy to się wydarzy, wręcz pierwszemu dziecku miseczkę, aby mogło przelać wosk przez dziurkę od klucza, wprost do miski z zimną wodą. Masa powinna szybko zastygnąć. Wówczas niech maluch wyjmie swoją woskową figurkę. Ty w tym czasie zapal drugą świecę i umieść ją blisko ściany. Niech dziecko przystawi swój okaz do płomienia w taki sposób, aby ten rzucił cień. Następnie zapytaj się go, co takiego widzi, ponieważ jest to dla niego wróżba przyszłych wydarzeń. Każdy z maluchów niech zrobi to samo, z pewnością będzie to dla nich ciekawe doświadczenie. Pamiętaj jednak o tym, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.

Odgadywanie przedmiotów

Przygotuj wielkie pudło, a następnie w jego spodzie wytnij niewielką dziurę. Następnie wrzuć do kartonu kilka lub kilkanaście przedmiotów. Nada się szczotka do włosów, grzebień, szyszka, ładowarka i inne tego typu rzeczy. Dzieci mogą podchodzić po kolei do pudła, wkładać do niego rękę i bazując jedynie na samym dotyku, odgadywać, co takiego znajduje się w środku. Jeśli maluch poprawnie odgadnie, nagrodą może być cukierek lub inny przysmak.

Gorące krzesła

Tę zabawę możesz kojarzyć choćby z wesel. Dzieci również mogą się doskonale przy niej bawić. Przygotuj krzesła, stawiając je w okręgu. Musi być ich o jedno mniej niż dzieci, które będą brały udział w zabawie. Zasady polegają na tym, że gdy włączysz maluchom muzykę, to te mają spacerować wokół ustawionych krzeseł. Jednak, gdy melodia zostanie zatrzymana, należy szybko zająć miejsce siedzące. Osoba, której nie udało się zająć żadnego miejsca, odpada. Pomiędzy rundami odstawiaj po jednym krześle, aż zostanie tylko jedno. Osoba, która na nim usiądzie, wygrywa zabawę.

Jak dodatkowo urozmaicić dzieciom czas?

Gdy maluchy zmęczą się zabawami tego typu, możesz zaproponować im coś innego. Mogą na przykład pograć w gry planszowe. To również dobry sposób na spędzenie czasu. Jeśli dzieci jest dużo, możesz podzielić je na dwa zespoły, tak, aby każde miało co robić. Być może masz w domu wiele różnych planszówek, w takiej sytuacji powiedz dzieciom, że mogą same wybrać, w którą z nich chcą zagrać. Doradzamy jednak, abyś zasugerował im jedynie te tytuły, które nie są szczególnie skomplikowane pod kątem zabaw.

Kolejnym etapem może być wspólne obejrzenie bajki. Z okazji andrzejek warto włączyć taką, która będzie zawierać w sobie wiele elementów magii, a może nawet wróżb i roli przeznaczenia. Przed końcem przyjęcia daj dzieciom do wylosowania balony z przepowiednią. Te oczywiście przygotuj przed imprezą. Zadaniem maluchów będzie zdobycie karteczki z wróżbą. Mogą usiąść na balonie, przebić go stopą lub przebić igłą (lub dać go Tobie, jeśli będą się bały). Zadbaj o to, aby napisy na karteczkach miały pozytywny przekaz, na przykład „za tydzień spotka Cię coś dobrego”.

Jak widać, zabawy andrzejkowe mogą być doskonałą okazją na sprawienie frajdy dzieciom. Kto wie, może i Tobie sprawią one sporo radości?

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności