Od dziś dostępna będzie nowa atrakcja turystyczna w Krakowie

Autor CowKrakowie.pl
Od dziś dostępna będzie nowa atrakcja turystyczna w Krakowie

Od dziś, 22 listopada w siedmiu lokalizacjach w Krakowie montowane są figury smoków. Smoczy szlak jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

reklama

W środę rano rozpoczął się montaż pierwszych figurek smoków. Krakowianie i goście będą mogli spotkać siedem figur.

reklama

Gdzie będą smoki?

Przy al. Dembowskiego, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 29, znajdziemy Smoka Geodetę. Smoka Turystę zobaczymy przy parku Bednarskiego, Smoka Malarza przy pl. Axentowicza, Smoka z mapą przy parku Krakowskim, Smoka z latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów powita nas Smok Filmowiec, a na placu Na Groblach Smok Wodny.

Lokalizacje, w których rozmieszczane są figury zostały dobrane tak, by pozwolić nowym smokom „rozgościć się” w naszym mieście przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu troski o przestrzeń i kulturowy krajobraz Krakowa.

Kolejne smoki pojawią się za rok

W nadchodzącym roku w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków.

Będą to: Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego), Smok z Metrem (ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja), Smok z Literą K (skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki), Smok Żołnierz CK (Rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków), Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ), Smok Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego), Smok Lajkonik (skwer Konika Zwierzynieckiego), Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki), Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A), Smok Romantyk (przy kładce o. Bernatka).

Koszt przygotowania figur, które są już rozmieszczane w przestrzeni miasta, wyniósł 298 tys. zł., a koszt kolejnych dziesięciu, które czekają na montaż w przyszłym roku, to 334 tys. zł. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie granitowych postumentów oraz montaż siedmiu smoków to koszt ok. 155  tys. zł. Na wykonanie postumentów i montaż dziecięciu smoków w przyszłym roku, planowane jest zabezpieczenie środków w budżecie miasta w wysokości 150  tys. zł.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności