Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

artykuł sponsorowany
Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

Dermatozy, czyli schorzenia skóry często mają podłoże genetyczne i autoimmunologiczne, a ponadto środowiskowe. Tak jest w przypadku atopowego zapalenia skóry, które ma złożone przyczyny. Warto dowiedzieć się jak rozpoznać schorzenie i jak je leczyć.

reklama

Atopowe zapalenie skóry – jakie są przyczyny i objawy choroby?

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry jest związane z występowaniem nieprawidłowości w barierze naskórkowej. Mowa o niedoborach filagryny – białka odpowiedzialnego za jej prawidłowe funkcjonowanie. Jak pokazują badania ryzyko wystąpienia AZS u dzieci, których rodzice cierpią na tę chorobę jest bardzo wysokie. W 60-80% przypadków choroba wcześniej występowała w rodzinie. AZS może pojawić się również w wieku dojrzewania czy też nawet w wieku dorosłym. Warto wiedzieć, że nie tylko czynniki genetyczne czy immunologiczne wpływają na wystąpienie objawów choroby w postaci silnego świądu i wykwitów skórnych, a także łuszczenia się skóry, gdyż istotne znaczenie mają także czynniki środowiskowe, a przede wszystkim zanieczyszczenia środowiska, nadmierna higiena naruszająca barierę naskórkową, akumulacja alergenów w domu, spożywanie produktów przetworzonych, infekcje dróg oddechowych czy stany zapalne zębów u dzieci. Jeżeli na skórze występują objawy w postaci suchości i napięcia, a także wykwitów wypryskowych, to warto skonsultować się z dermatologiem w Krakowie. Na chorobę narażone są osoby, u których występuje astma oskrzelowa, czy alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Warto wiedzieć, że pierwsze objawy AZS mogą pojawić się nawet po 40 roku życia.     

reklama

Jakie badania wykona dermatolog, by określić przyczyny AZS i kierunek leczenia?

AZS jest chorobą przewlekłą, jednak poprzez odpowiednie leczenie można doprowadzić do długotrwałej remisji. Duże znaczenie ma tutaj ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a najlepiej ich całkowita eliminacja. Oczywiście dermatolog zleci określone badania, dzięki którym wiadome będzie, czy choroba ma podłoże zewnątrzpochodne czy wewnątrzpochodne. Mowa tutaj o laboratoryjnym badaniu surowicznego stężenia IgE. W przypadku podwyższonych wartości IgE mamy do czynienia z AZS zewnątrzpochodnym (alergeny pokarmowe, środowiskowe), a w przypadku IgE niepodwyższonego mówi się o AZS wewnątrzpochodnym. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest zawsze objawowe. Przy egzemie, gdy występują wykwity i świąd dermatolog przepisuje dermokortykoidy, które mają doprowadzić do ustąpienia tych objawów. Stosuje się je razem z dermokosmetykami zawierającymi emolienty. Stosowanie kosmetyków zawierających składniki natłuszczające takie jak naturalne oleje jest bardzo ważne każdego dnia. Należy je stosować także wtedy, gdy widoczne objawy atopii ustąpią i choroba przechodzi w stan remisji. W diagnostyce AZS wykorzystuje się także kryteria Hanifina-Rajki. Jeśli występują 3 z 4 objawów większych, to diagnozowane jest AZS. Należą do nich: świąd, charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych, przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, a także występowanie dziedzicznych chorób alergicznych w rodzinie. Lekarz zleca także morfologię krwi. W przypadku AZS widoczny jest wzrost poziomu eozynofili. Dodatkowo bada się enzym rozkładający histaminę DAO, gdyż w przebiegu AZS widoczny jest jego spadek.   

Leczenie AZS – co jeszcze warto wiedzieć? 

Leki przeciwhistaminowe są podstawą leczenia AZS. Lekarz dermatolog może przepisać też maść sterydową zawierającą kortykosteroidy czy leki immunosupresyjne. W niektórych przypadkach skuteczna może być fototerapia. W cięższym przebiegu AZS stosuje się mokre opatrunki nasączone maścią sterydową lub emolientem. Podstawą jest stosowanie emolientów, które dostępne są w formie oliwek, kremów czy balsamów. Tworzą warstwę okluzyjną, dzięki czemu zapobiegają utracie wody z naskórka i głębszych warstw skóry. W przypadku AZS nie można brać długich pryszniców czy kąpieli. Zalecane są maksymalnie 10 minutowe w temperaturze 37 stopni i stosowanie emulsji do kąpieli i emolientu. Nie należy stosować mydła, które wysusza skórę i może zaostrzać objawy choroby. AZS dotyczy nie tylko twarzy i ciała, ale i skóry głowy, dlatego w codziennej pielęgnacji nie można zapomnieć o szamponach i odżywkach z emolientami. Uzupełnianie niedoborów lipidów wpływa na zmniejszenie ognisk zapalnych. Ważne jest ograniczenie sytuacji stresowych, gdyż stres także wpływa na nawroty objawów AZS.                  

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności