Jak mądrze korzystać ze słońca?

artykuł sponsorowany
Jak mądrze korzystać ze słońca?

Wiele osób uwielbia słoneczną upalną pogodę, która pozwala na korzystanie z świeżego powietrza i kąpieli słonecznych. Chętnie wystawiamy się na słońce, zapominając niejednokrotnie jednak o odpowiedniej ochronie. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Ochrona UV

O ochronie przed słońcem myślimy najczęściej podczas najbardziej upalnych dni lata, kiedy to bezchmurne niebo zachęca do plażowania czy długich spacerów. Wtedy zdecydowanie częściej przypomina nam się, że powinniśmy smarować odsłonięte części ciała kosmetykiem z filtrem. Warto jednak mieć na uwadze, że słońce opala o każdej porze roku. Co prawda, jesienią i zimą w większości warunków odbywa się to z mniejszą intensywnością (nie potwierdzą tego zapaleni narciarze), ale nie oznacza to, że promieniowanie słoneczne nie ma żadnego wpływu na naszą skórę. Jak więc wybrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną? Przede wszystkim zainwestować należy w wysokiej jakości krem z filtrem. W ochronie przeciwsłonecznej przodują koreańskie marki proponując wiele różnego rodzaju kosmetyków, które nie tylko chronią przed słońcem, ale również pielęgnują skórę. Jeśli jednak szukamy czegoś z bardzo naturalnymi składami warto zwrócić się w stronę rodzimych firm kosmetycznych lub wziąć pod uwagę marki apteczne, które ukochał sobie francuzki, znając ich wysoką jakość. Kultowe już serie mają w swojej ofercie takie firmy jak na przykład dla La Roche-Posay.

Decydując się na konkretny kosmetyk powinno się zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim istotny jest poziom ochrony UV. W lecie zdecydowanie najlepszym wyborem będzie produkt o filtrze SPF 50. Dobrze zabezpieczy on skórę przed przed promieniowaniem słonecznym. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nie wystawiamy się na słońce z taką intensywnością, wystarczającym wyborem może być krem z filtrami 20 lub 30, w zależności od potrzeb naszej skóry. Cery bledsze będą potrzebowały wyższej ochrony. Drugi aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest spektrum ochrony. Krem powinien chronić bowiem zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Coraz więcej produktów proponuje też zabezpieczenie przed promieniowaniem niebieskim pochodzącym od sprzętów elektronicznych, które również przyspiesza starzenie się skóry.

Odpowiednia ekspozycja

W ochronie przeciwsłonecznej istotne znaczenie ma także odpowiednia ekspozycja na słońce. Jeżeli zależy nam na tym, aby się opalić, nie powinniśmy robić tego zaczynając od najbardziej słonecznych godzin dnia i długiego wystawiania się na słońce. Lepiej jest opalać się w krótkich sesjach, w godzinach wczesno porannych lub popołudniowych. Warto zadbać zadbać też o odzież, która ochroni przed słońcem te części ciała, których nie smarujemy kremem – przede wszystkim głowę. Również skóra głowy może się opalić i dotkliwie poparzyć. Po drugie nadmierne wystawianie głowy na słońce, szczególnie w przypadku dużego upału, może być przyczyną udaru.

Jakie ryzyko pociąga za sobą nadmierne wystawianie się na słońce?

Warto wspomnieć jakie ryzyko niesie ze sobą nieodpowiednie wystawianie się na słońce. Przede wszystkim, najbardziej podstawowym problemem są poparzenia słoneczne. Mogą one mieć bardziej lub mniej dotkliwy charakter, zawsze jednak wiążą się z kwestią nieestetycznego wyglądu skóry, a w bardziej ekstremalnych przypadkach mogą wymagać nawet interwencji lekarza. O ile jednak poparzenie w lekkim stopniu szybko się zagoi, tak już przebarwienia na twarzy po opalaniu zostają na dłużej i ich usuwanie często wiąże się z wizytą u dermatologa lub w gabinecie medycyny estetycznej. Nieumiejętne korzystanie ze słońca prowadzi też do szybszego starzenia się skóry. Dobrze jest pamiętać o tym na co dzień.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności