Do floty nowoczesnych autobusów w Krakowie dołączyły cztery pojazdy Irizar

Autor CowKrakowie.pl
Do floty nowoczesnych autobusów w Krakowie dołączyły cztery pojazdy Irizar

Na ulicach Krakowa możemy już spotkać nowoczesne cztery autobusy marki Irizar, które dołączyły do floty MPK. Zakup jest dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

reklama

W prezentacji czterech nowych autobusów wzięli udział przedstawiciele firmy Irizar. Ta hiszpańska marka jest obecna w Polsce od 2011 roku i aktualnie zajmuje mocną pozycję wśród producentów autobusów turystycznych.

reklama

Teraz w Krakowie pojawiają się pierwsze miejskie autobusy elektryczne, co jest ich debiutem na rynku pojazdów miejskich.

Specyfikacja pojazdów

Nowe elektryki mają długość 12 metrów. Są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd ma funkcję ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwia ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie są zasilane wyłącznie energią elektryczną.

MPK SA w Krakowie powiększając flotę autobusów elektrycznych jednocześnie zwiększało liczbę ładowarek na terenie miasta, które umożliwiają doładowanie baterii tych pojazdów między kursami. Obecnie autobusy elektryczne MPK mogą się ładować w sumie w ośmiu lokalizacjach w różnych punktach miasta. Krakowski przewoźnik dysponuje już 14 szybkimi ładowarkami, a w przyszłym roku dołączy do nich kolejna ładowarka w rejonie pętli Rżąka. 

Wartość zakupu 121 autobusów elektrycznych to 323 mln zł netto, z czego niemal 250 mln zł to dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności