Zostaną uruchomione nowe połączenia autobusowe na terenie Krakowa

Autor CowKrakowie.pl
Zostaną uruchomione nowe połączenia autobusowe na terenie Krakowa

Kraków podpisał nową umowę z Mobilis Sp. z o.o na usługi przewozowe. Umowa została podpisana na kolejne 10 lat i zacznie obowiązywać od października 2024 roku.

reklama

Operator będzie obsługiwał łącznie 29 linii autobusowych (aktualnie obsługuje ich 19) i posiadał 151 autobusów: 91 z nich to autobusy przegubowe na gaz ziemny (CNG), do tego 43 autobusy standardowe (CNG), 6 autobusów MIDI+ (CNG), 6 autobusów spalinowych Mini (Euro6) oraz 5 autobusów Mini (elektrycznych) . Wszystkie pojazdy, które będą kursować w przyszłym roku po ulicach Krakowa, nie będą miały starszego roku produkcji niż 2024.

reklama

Umowa zacznie obowiązywać od 19 października 2024 roku. Kwota, którą Miasto Kraków zamierza przeznaczyć na sfinansowanie całego zamówienia to 1 383 802 894 zł brutto, natomiast może ona ulec zmianie w związku z waloryzacjami w przyszłych latach.

Uruchomienie nowych połączeń na terenie Krakowa

Pierwsza linia będzie kursować po następującej trasie: „Nowy Kleparz” – ul. Prądnicka, ul. Pielęgniarek, ul. Prądnicka, ul. Lekarska, ul. ks. Siemaszki, ul. Jaracza, ul. Żabiniec – „Żabiniec” (powrót: ul. Żabiniec, ul. Zdrowa, ul. Prądnicka, ul. Bratysławska, ul. Doktora Twardego). Wstępnie planowana jest częstotliwość kursowania co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza godzinami szczytu w dni powszednie oraz co 20 minut w dni wolne. Do obsługi linii przeznaczone zostaną specjalnie pozyskane autobusy klasy mini, o długości od 5,8 do 8,6 metra i minimalnej pojemności 26 osób, będą to pojazdy niskoemisyjne lub zeroemisyjne.

Kolejną planowaną linią jest linia łącząca Mydlniki z Salwatorem przez Wolę Justowską: „Mydlniki Wapiennik P+R” – ul. Brzezińskiego, ul. Balicka, ul. Zakliki z Mydlnik, ul. Podłużna, ul. Chełmska, al. Kasztanowa, al. Modrzewiowa, ul. Królowej Jadwigi, ul. 28 Lipca 1943, ul. Starowolska, ul. Jodłowa, ul. Księcia Józefa – „Salwator”. Linia ta ma kursować co 20 minut w szczycie i co 30 minut poza szczytem w dni powszednie oraz co 30 minut w ciągu dnia i co 60 minut w godzinach porannych i wieczornych w dni wolne. Do jej obsługi również będą skierowane pojazdy typu mini, jednak już z tradycyjnym napędem.

To nie wszystkie zmiany, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie planuje również uruchomienie nowych linii autobusowych na ul. Mistrzejowickiej, Kozienickiej – na odcinku za autostradą, Widłakowej, Tetmajera oraz w Grębałowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności