Zmarła Wanda Półtawska

Autor CowKrakowie.pl
"Swieczka"

Zmarła Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II.

reklama

W 2022 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Wandzie Półtawskiej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

reklama

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie poinformował, że w wieku niemal 102 lat w Krakowie zmarła Wanda Półtawska.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. W czasie II wojny światowej w wieku 18 lat dołączyła do harcerstwa i jako łączniczka aktywnie włączyła się w konspirację. W wieku 20 lat została aresztowana przez Gestapo, była torturowana na Zamku w Lublinie, po czym skazano ją zaocznie na karę śmierci i odesłano do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie okaleczano ją, poddając niszczącym ciało eksperymentom medycznym. Mimo tego przeżyła wojnę, jako jedna z nielicznych kobiet, które trafiły do obozu.

Po wojnie rozpoczęła trudną walkę o upamiętnienie pomordowanych, okaleczanych, okrutnie torturowanych kobiet, które jak ona przebywały w niemieckim obozie. Była jednym z ekspertów badających dzieci oświęcimskie, którym pomagała wyjść z traumy obozowej czy holokaustu. Była również członkiem Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1964 obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 r. wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1981-1984). Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia.

Została odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”. Dama Orderu Orła Białego, uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i kościelnymi. Laureatka przyznawanych przez IPN tytułów honorowych Świadek Historii (2018) i Kustosz Pamięci Narodowej (2019).

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności