W Kinie Kijów odbyła się premiera filmu „Figurant” [ZDJĘCIA]

Autor CowKrakowie.pl
"Figurant premiera filmu"

W krakowskim Kinie Kijów miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. 16 października odbyła się premiera filmu „Figurant”. Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu.

reklama

„Figurant” to najnowsze dzieło wielokrotnie nagradzanego Roberta Glińskiego. Film opowiada o historii esbeka rozpracowującego Karola Wojtyłę.

reklama

Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu: reżysera Roberta Glińskiego i młodych aktorów Mariannę Zydek, Mateusza Więcławka i Zuzannę Lit. Na scenie pojawił się również twórca muzyki Zygmunt Konieczny.

„Figurant” to psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. To film o czasach PRL-u, który stawia pytanie o granice moralności. Bohater to z jednej strony mistrz manipulacji, z drugiej – kochający mąż, ojciec i przyjaciel. Bronek Budny (Mateusz Więcławek) interesuje się fotografią. Skończył szkołę i decyduje się rozpocząć pracę w Służbie Bezpieczeństwa. Szybko dostaje zadanie specjalne: ma inwigilować Karola Wojtyłę, coraz bardziej rozpoznawalnego biskupa krakowskiego. W tym samym czasie Budny poznaje Martę (Marianna Zydek), utalentowaną studentkę ASP związaną z Piwnicą pod Baranami, krytyczną wobec ówczesnych władz. Zafascynowani sobą młodzi ludzie wkrótce biorą ślub. Marta, która nie wie, czym naprawdę zajmuje się jej partner, chce wciągnąć go w swoje środowisko. Tymczasem między Bronkiem a nieświadomym jego istnienia biskupem Wojtyłą (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Koproducentem filmu jest KBF, a zdjęcia powstawały w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission. Czarno-białe zdjęcia perfekcyjnie komponują się z archiwalnymi kronikami przedstawiającymi Kraków lat 60. ubiegłego wieku. Operator często „podgląda” bohaterów – tak jak Bronek robi to z Wojtyłą. W filmie zauważymy sceny rozgrywające się w Piwnicy pod Baranami, a nawet usłyszymy wykonania piosenek z repertuaru kabaretu.

Obsada:

Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Adrian Brząkała, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wach, Krzysztof Szczepaniak, Szymon Roszak, Maciej Mikołajczyk .

Producentami filmu są Zbigniew Domagalski i Włodzimierz Niderhaus, za produkcję odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

„Figuranta” w kinach będzie można obejrzeć od 20 października.

"Figurant premiera filmu"
Fot. Artur Rakowski / CowKrakowie.pl
"Figurant premiera filmu"
Fot. Artur Rakowski / CowKrakowie.pl
"Figurant premiera filmu"
Fot. Artur Rakowski / CowKrakowie.pl
"Figurant premiera filmu"
Fot. Artur Rakowski / CowKrakowie.pl
"Figurant premiera filmu"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności