Przed nami 11. edycja Festiwalu Synestezje Muzyka. Plastyka. Słowo

materiały prasowe
"Klub studio"

Motywem przewodnim 11. edycji Festiwalu Synestezje Muzyka. Plastyka. Słowo są PO:ŚWIATY. Festiwal odbywa się między 26, a 29 października w Klubie Studio.

reklama

Pierwszy dzień wprowadzi nas w przeróżne światy i dziedziny sztuki. O godzinie 19:00 będziemy mogli obejrzeć UV Show w wykonaniu Teatru Ognia LOS FUEGOS, a następnie weźmiemy udział w pokazie mody, podczas którego światy artystyczne zyskają życie! Unikalne i inspirujące stylizacje przeniosą nas w odległe, fantastyczne rzeczywistości. Tuż po pokazie, tradycyjnie zapraszamy na wernisaż festiwalowych wystaw, podczas którego zobaczycie prace przyjaciół-artystów Synestezji, jak i wystawę poświęconą mapom fantastycznych światów, które stworzył Niepraktyczny Kartograf.

reklama

Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie spektakl action painting TABULA RASA w wykonaniu Art Color Ballet. 

O spektaklu: 

POCZĄTEK: jest jak biała kartka papieru którą czas zapisuje własnymi słowy. I gdy już życie w każdej literze ma swą formę, zaczynamy, wiedzieć, określać, znaczyć….

KONIEC: by otworzyć następną Kartę do zapisania…

choreografia i reżyseria: Agnieszka Glińska

współpraca choreograficzna: Małgorzata Popławska-Warelis

scenografia, kostiumy, projekty bodypainting: Agnieszka Glińska

Na sam koniec organizatorzy zapraszają nas na dyskotekę po:światową. Start o godzinie 23:00. To właśnie wtedy możemy zatonąć w muzyce i oddać się jej na dobre! 

Koncerty w ramach Festiwalu Synestezje 

27.10 – Avi Mały Książę 

Po wyprzedanej wiosennej trasie promującej pierwszy solowy album, Avi ponownie wraca na klubowe sceny w sześciu miastach, a jednym z przystanków będzie właśnie Klub Studio.

„Mały Książę” ukazał się 31 marca i bardzo szybko pokrył się platyną. Płyta była jednym z najchętniej kupowanych i odtwarzanych albumów w pierwszym półroczu 2023 roku.

28.10 – Sarsa *jestem marta + Meek, oh Why? Po sygnale nagraj wiadomość

Nieraz w informacjach prasowych dotyczących premier muzycznych, szumnie ogłasza się „nowy rozdział” w karierze artysty. W przypadku Sarsy, to nie nowy rozdział, tylko zupełnie nowa opowieść. Sarsa eksploruje alternatywne brzmienia.

Gościnnie: w duecie i solo wystąpi Meek Oh Why? oraz jeszcze nieujawnieni goście.  

Meek, Oh Why? to artysta, który łączy w swojej twórczości hip-hop, muzykę elektroniczną i pop alternatywny. Dżentelmeński raper w swoich storytellingach z szacunkiem odnosi się do słów, eksplorując rzeczywistość w szczery, choć metaforyczny sposób.

EP-ka Po sygnale nagraj wiadomość to tegoroczne wydawnictwo Meek, Oh Why?-a, na którym znalazło się 5 utworów – informacji głosowych, w których artysta dzieli się emocjami towarzyszącymi mu po zamknięciu pewnego etapu w życiu.

Meek, Oh Why? zaprasza do nowego świata pełnego szczerości i wolności.

29.10 – Porter/Karczewska + Rita Pax: Tribute to Breakdown 

PORTER/KARCZEWSKA – blues / alternatywna

16 czerwca 2023 – ukazał się wspólny album Johna Portera i Agaty Karczewskiej „On The Wrong Planet”. 

JOHN PORTER – rockman, artysta, poeta. Gwiazda, legenda. 

Polsko-brytyjski muzyk występował solowo, współpracował z innymi twórcami, tworzył w zespole, a także w duecie. Urodził się w 1950 roku, od 1976 mieszka w Polsce.

AGATA KARCZEWSKA – wokalistka, songwriterka.

Agata Karczewska to singer-songwriterka z Warszawy, której debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun” w 2019 roku został nominowany do Fryderyka w kategorii album roku blues. W 2020 roku artystka zakwalifikowała się do finału prestiżowego amerykańskiego konkursu International Songwriting Competition.

Agata Karczewska: W Johnie zawsze imponowała mi jego nowatorskość i bezkompromisowość, no i to jaki jest niepokorny. Mamy z podobną wrażliwość artystyczną i sposób myślenia o muzyce. Oboje cenimy naturalność i autentyczność. Piszemy i gramy piosenki, w które wierzymy. Współpraca przebiegała bardzo sprawnie dzięki temu, że opierała się na zaufaniu i intuicji. Stworzyliśmy materiał, który jest mieszaniną naszych inspiracji, bo jest tu i country i punk, i alternatywne songwriterskie granie. Utwory nagrane na album są surowe, szczere i do bólu ludzkie. Tekstowo odzwierciedlają nasze myśli, pragnienia i rozterki. Gdybyśmy rozmawiali o pisaniu piosenek tyle, co o piłce nożnej i Manchesterze, prawdopodobnie mielibyśmy już materiał na pięć płyt.

John Porter: Moja współpraca z Agatą wywodzi się z naszej wzajemnej fascynacji wszystkim co „noire”, nowofalową muzyką country, literaturą i co najważniejsze – fanatycznymi kibicami Manchester United! Agatę mam na oku od jakiegoś czasu, podobała mi się jej płyta, dlatego miłą niespodzianką było to, że zaprosiła mnie do zaśpiewania z nią duetu. Szybko skomponowaliśmy piosenkę i zdaliśmy sobie sprawę, że mentalnie i muzycznie jesteśmy na tej samej planecie! Zdecydowaliśmy się nagrać razem album z naszymi piosenkami. Oboje zostaliśmy muzycznie wyprowadzeni poza nasze własne strefy komfortu, by stworzyć jedną wspólną. 

RITA PAX – Piękno. Tribute to Breakout 

Rita Pax to zespół muzyczny założony w 2012 roku przez Paulinę Przybysz. Skład stworzyła z czołowymi muzykami polskiej sceny alternatywnej: Kasią Piszek – instrumenty klawiszowe, Piotrem Zalewskim – git. Basowa, Pawłem Zalewskim – gitary i Jerzym Markuszewskim – perkusja. 

Projekt powstał z inspiracji rockiem lat 60-tych, psychodelią i soulem, unowocześnionych i przefiltrowanych przez wrażliwość muzyków.

Jubileuszowa edycja Męskiego Grania zbiegła się w czasie z 50 rocznicą wydania pierwszej płyty zespołu Breakout, a powstałe covery i aranżacje okazały się Ricie Pax na tyle bliskie, że zespół postanowił zarejestrować materiał i tak powstała płyta „Piękno. Tribute to Breakout”, której premiera miała miejsce w maju 2022. 

_____

Prelekcje i warsztaty podczas Festiwalu Synestezje

Ale nie samymi koncertami człowiek żyje! Podczas tegorocznej edycji będziecie mogli wziąć udział w szeregu warsztatów i prelekcji. Dowiecie się jak stworzyć koncepcję oraz kartografię wyimaginowanych krain, jak stworzyć idealną oraz spójną koncepcję magii, czy poznacie najciekawsze wizje apokalipsy. Podczas panelu dyskusyjnego wraz z najważniejszymi postaciami polskiego YouTuba, czyli Krzysztofem M. Majem, Czerwem Fantastycznym oraz BezSchematu,  poznacie koncepcje i przyczyny ucieczki od codzienności, czyli eskapizmu. Dodatkowo, będziecie mogli stworzyć własne PO:ŚWIATY, podczas wariacji na temat popularnego malowania przy winie, czyli malowaniu przy piwie od Browaru Górniczego-Hutniczego. To właśnie tam w pełni oddacie się swojej kreatywności i w towarzystwie złotego trunku stworzycie swój własny świat.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie projekcja filmu Interstellar w reżyserii Christophera Nolana, który odbędzie się w formie kina samochodowego. Pokaz odbędzie się o godzinie 19:00 na parkingu przy Klubie Studio, w miejscu byłego marketu Lewiatan. Wstęp bezpłatny! Formularz zapisowy dostępny już niebawem.

Pełny harmonogram 11. edycji Synestezji znajdziecie poniżej oraz na stronie www.synestezje.pl.

Harmonogram

Klub Studio:

26.10 CZWARTEK

19:00 Otwarcie Festiwalu: UV Show + Pokaz Mody

20:00 Wernisaż Wystaw: PO:MIĘDZY

21:00 Art Color Ballet: Tabula Rasa

23:00 Dyskoteka po:światowa

27.10 PIĄTEK

14:00 Warsztaty: Krzysztof M. Maj: 3 techniki światotwórcze dla bardzo początkujących

16:30 Panel youtuberów: Krzysztof M. Maj, BezSchematu, Czerw Fantastyczny

19:00 Avi Mały Książę 

28.10 SOBOTA

13:00 Prelekcja: Czerw Fantastyczny: Magia? To nie może być trudne! Czyli jak stworzyć magiczny świat i nie zwariować

14:30 Prelekcja: BezSchematu: Z miłości do końca świata. Najciekawsze wizje postapokalipsy

16:00 Prelekcja: Kartografia Niepraktyczna: Odpowiednią dać światu mapę

20:00 Sarsa *jestem marta + Meek, oh Why? po sygnale nagraj wiadomość

29.10 NIEDZIELA

15:00 Malowanie przy piwie BGH

20:00 Porter / Karczewska + Rita Pax: Tribute to Breakout

20:00 [parking przy Klubie Studio] Kino Samochodowe: Interstellar 

Klub Zaścianek:

26.10 CZWARTEK

20:30 Piotr Cartman

27.10 PIĄTEK

20:00 The Legacy: Iron Maiden Tribute

28.10 SOBOTA

19:00 LYRRE + AS NIGHT FALLS + SACRIMONIA + JARZMO

Klub Gwarek:

26.10 CZWARTEK

20:30 Muzyczne Pogwarki: Elgar

27.10 PIĄTEK

19:00 Volski

28.10 SOBOTA

20:00 Grupa Impro AGH

"Syntezje w Klubie Studio"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności