Lampy wiszące do kuchni – dlaczego nie każdy model sprawdzi się w tym pomieszczeniu? Wyjaśniamy!

artykuł sponsorowany
"Agata meble"

Lampy w kuchniach, podobnie zresztą jak w łazienkach, narażone są na wilgoć i działanie wysokich temperatur. Jednak zwiększona wytrzymałość to nie jedyne kryterium wyboru kuchennego oświetlenia. Zanim kupisz lampy wiszące do kuchni, dowiedz się, dlaczego niektóre modele nie nadają się do tego pomieszczenia. Dzięki tej wiedzy unikniesz kosztownych rozczarowań.

Nie wszystkie lampy wiszące do kuchni są odporne na wilgoć

Częsta praca z wodą, para wodna, wyższa temperatura powietrza i unoszące się aromaty gotowanych potraw to codzienność w większości kuchennych wnętrz. Dlatego nie każde rozwiązanie oświetleniowe sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Lampy wiszące do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne. To oznacza np. odporność na wilgoć, kurz i pył oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. 

Nie chcesz ciągle zamartwiać się o uszkodzenie źródła światła wskutek kontaktu z wilgocią? Nie zamierzasz walczyć z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami na abażurach? Możesz wybrać lampy wiszące o podwyższonej klasie szczelności IP, z kloszami wykonanymi z praktycznych materiałów, np. z metali zabezpieczonych przed korozją, ze szkła lub z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Raczej unikaj żyrandoli z elementami z naturalnego drewna, papieru czy tkanin. Oczywiście nie w każdej kuchni i nie w każdej strefie lampa wisząca będzie narażona na wodę, brud czy cząsteczki tłuszczu. Ważne, żeby zadbać o sprawną wentylację, porządny okap i regularne wietrzenie pomieszczenia. 

"Agata meble"
Ledowa lampa wisząca może efektownie odmienić wnętrze kuchni połączonej z jadalnią 

W kuchniach niektóre lampy wiszące mogą po prostu przeszkadzać

Jeśli dużo gotujesz, dobrze zastanów się nad rodzajem i rozmieszczeniem oświetlenia wiszącego w kuchni. Rozłożysty żyrandol albo długi zwis na środku pomieszczenia mogą przeszkadzać w poruszaniu się, a do tego niewystarczająco i nierównomiernie oświetlać blaty. Stojąc przy blacie, będziesz zasłaniać sobie blask żarówek plecami. 

Do oświetlania blatów roboczych znakomicie sprawdzają się pojedyncze lampy wiszące do kuchni, np. w stylu loftowym, z dużymi, metalowymi kloszami, kierujące blask ku dołowi. Z kolei do oświetlania okrągłego stołu odpowiednie będą lampy wiszące do kuchni 3-punktowe o kaskadowej, pionowej konstrukcji. 

Natomiast nad stół prostokątny warto wybrać model o podłużnym układzie, z liczbą punktów świetlnych adekwatną do rozmiaru blatu. Przykładowo 3-punktowa lampa wisząca do kuchni sprawdzi się zarówno nad długim stołem jadalnym, jak i blatem. Pamiętaj, że osoby siedzące przy stole nie powinny odczuwać dyskomfortu z powodu rażącego blasku żarówek, a podczas wstawania nie powinny martwić się ryzykiem zahaczenia głową o klosz. Nowoczesne lampy wiszące do kuchni często oferują regulację długości zwisu, co pozwala dostosować oświetlenie do miejsca montażu. Tego typu lampy wiszące do kuchni znajdziesz na: https://www.agatameble.pl/oswietlenie/lampy-wiszace/do-kuchni.

Lampy do kuchni nie powinny dawać ani zbyt ciepłego, ani zbyt zimnego światła

To bardzo ważna zasada dotycząca zwłaszcza osób, które decydują się na nowoczesne lampy do kuchni z wbudowanym źródłem światła LED. W takich oprawach źródło światła jest zintegrowane, czyli niewymienne. Warto wiedzieć, że blask o ciepłej barwie działa odprężająco, a w nadmiarze usypiająco. Z kolei chłodne światło pobudza i sprzyja skupieniu uwagi, jednak przy dłuższej ekspozycji może męczyć wzrok i działać drażniąco. Poza tym wnętrze oświetlone zimnym blaskiem traci na przytulności. Złotym środkiem będzie wybór do kuchni lamp wiszących LED, które emitują światło o neutralnej barwie – maksymalnie zbliżonej do tonu światła słonecznego. 

Nie każda lampa wisząca sprawdzi się w kuchennych wnętrzach, chociaż wiele zależy od potrzeb i nawyków domowników oraz charakterystyki konkretnego pomieszczenia. Czasem sama zmiana miejsca montażu może sprawić, że oświetlenie wiszące zapewni pożądaną funkcjonalność oraz odmieni wygląd i klimat kuchni.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności