Dziś w Kinie Kijów kinowa premiera. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców filmu

"Kino kijów"

Już dziś, 16 października w Kinie Kijów odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Na godzinę 20:00 zaplanowano krakowską premierę filmu „Figurant”. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców filmu.

reklama

„Figurant” to najnowsze dzieło wielokrotnie nagradzanego Roberta Glińskiego.  Film opowiada o historii esbeka rozpracowującego Karola Wojtyłę.

reklama

„Figurant” to psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. To film o czasach PRL-u, który stawia pytanie o granice moralności. Bohater to z jednej strony mistrz manipulacji, z drugiej – kochający mąż, ojciec i przyjaciel. Bronek Budny (Mateusz Więcławek) interesuje się fotografią. Skończył szkołę i decyduje się rozpocząć pracę w Służbie Bezpieczeństwa. Szybko dostaje zadanie specjalne: ma inwigilować Karola Wojtyłę, coraz bardziej rozpoznawalnego biskupa krakowskiego. W tym samym czasie Budny poznaje Martę (Marianna Zydek), utalentowaną studentkę ASP związaną z Piwnicą pod Baranami, krytyczną wobec ówczesnych władz. Zafascynowani sobą młodzi ludzie wkrótce biorą ślub. Marta, która nie wie, czym naprawdę zajmuje się jej partner, chce wciągnąć go w swoje środowisko. Tymczasem między Bronkiem a nieświadomym jego istnienia biskupem Wojtyłą (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Koproducentem filmu jest KBF, a zdjęcia powstawały w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission. Czarno-białe zdjęcia perfekcyjnie komponują się z archiwalnymi kronikami przedstawiającymi Kraków lat 60. ubiegłego wieku. Operator często „podgląda” bohaterów – tak jak Bronek robi to z Wojtyłą. W filmie zauważymy sceny rozgrywające się w Piwnicy pod Baranami, a nawet usłyszymy wykonania piosenek z repertuaru kabaretu.

Obsada:

Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Adrian Brząkała, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wach, Krzysztof Szczepaniak, Szymon Roszak, Maciej Mikołajczyk .

Producentami filmu są Zbigniew Domagalski i Włodzimierz Niderhaus, za produkcję odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

„Figuranta” w kinach będzie można obejrzeć od 20 października.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności