Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s oceniła perspektywę miasta

"Jarmark na rynku głównym w Krakowie"

Agencja Standard & Poor’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Mimo wysokiej inflacji oraz obniżenia dochodów podatkowych samorządów w wyniku wdrożenia reformy podatkowej (m.in. Polski Ład) Kraków utrzyma solidną pozycję płynnościową w najbliższych latach.

reklama

11 września agencja Standard & Poor’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Jest to poziom odpowiadający ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych, czyli najwyższy z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju (zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa).

reklama

Stabilna perspektywa dla Krakowa odpowiada perspektywie dla Polski. W uzasadnieniu S&P podkreśliła, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się niższą stopą bezrobocia od średniej krajowej oraz rosnącą liczbą ludności, wspieraną w pewnym stopniu przez napływ uchodźców z Ukrainy, z których część może osiedlić się w Krakowie na stałe.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności