Zabrzmi dzwon „Bolesław”, który znajduje się na Wieży Ratuszowej 

Zabrzmi dzwon „Bolesław”, który znajduje się na Wieży Ratuszowej 

Urząd Miasta Krakowa zaprasza do wspólnego świętowania rocznicy historycznego wydarzenia, które zmieniło nasze miasto. Mowa o 45-leciu wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

reklama

We wrześniu 1978 roku podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zapadła historyczna decyzja o wpisie centrum Krakowa na prestiżową listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Historyczna – bo w pierwszym zestawieniu Kraków znalazł się w gronie zaledwie dwunastu takich miejsc na świecie, razem z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce. Nasze miasto było też pierwszym miejscem w Europie, w którym wyróżniono nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradom.

reklama

Uroczystości 7-9 września

W czwartek, 7 września o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, jednej z najstarszych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się dziedzictwem odbędzie się uroczysta inauguracja Europa Nostra Heritage Hub – satelity tej zasłużonej, międzynarodowej organizacji na Europę Środkową. Uroczystość wzbogacą dyskusje panelowe z udziałem ekspertów i ekspertek z Polski, Węgier, Ukrainy i Litwy. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty; transmisję z dyskusji będzie można oglądać na profilu Europa Nostra Heritage Hub in Krakow na Facebooku.

O godz. 15.00 w pałacu Krzysztofory zainaugurowana zostanie wystawa poświęcona działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ekspozycję pn. „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa” będzie można oglądać do 8 października. Podczas inauguracji na pobliskiej Wieży Ratuszowej zabije dzwon „Bolesław”.

Wernisażowi towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego pt. „Kamienie mają głos, by przeszłość opowiedzieć przyszłości” w reżyserii Marty Węgiel zrealizowanego przez TVP Kraków, opowiadającego proces przemiany miasta. Materiał jest ilustrowany archiwaliami od lat 70. XX wieku, przez czasy transformacji po dziś. Film będzie można obejrzeć na antenie TVP Kraków w niedzielę, 3 września o godz. 11.05 i w czwartek, 7 września o godz. 8.50. W kanale TVP Historia zobaczymy go w czwartek, 7 września o godz. 20.00.

Wieczorem 7 września w Bazylice Mariackiej o godz. 20.00 nastąpi uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (European Heritage Award / Europa Nostra Award) za prace konserwatorskie przy słynnym Ołtarzu Wita Stwosza przeprowadzone w latach 2015–2021. Nagrodę wręczy sekretarz generalna Europa Nostra – Sneška Quaedvlieg-Mihailović. Europejskie Nagrody Dziedzictwa są przyznawane przez Europa Nostra za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie w pięciu kategoriach głównych. Ołtarz Wita Stwosza został wyróżniony w kategorii „konserwacja”. Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja Ołtarza i koncert organowy z muzyką dr hab. Krzysztofa Michałka.

Piątek, 8 września od godz. 10.00 przebiegać będzie pod znakiem uroczystego sympozjum w siedzibie Rady Miasta Krakowa. Przybierze ono formę ogólnodostępnej konferencji, na której swoje wystąpienia wygłoszą m.in. prezydent miasta Krakowa, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, sekretarz generalna Europa Nostra czy prof. Krzysztof K. Pawłowski – jeden z architektów wpisu z 1978 roku. Wystąpienie prof. Pawłowskiego zbiegnie się w czasie z premierą jego nowej książki pn. „Meandry badań nad kształtowaniem miasta”, wydanej nakładem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Podczas zaplanowanej później części panelowej przewidziane są wystąpienia przedstawicieli i przedstawicielek miast historycznych z całego świata, w tym m.in. Warszawy, Wilna, Lwowa, Wiednia, Ratyzbony, Dubrownika, Quito czy Szirazu. Nie zabraknie też reprezentacji Królewskich Kopalni Soli w Wieliczce i w Bochni. Wykłady jubileuszowe wygłoszą także prof. Jacek Purchla oraz prof. Jerzy Hausner.

Jubileuszowa sesja zakończy się na Zamku Królewskim na Wawelu, na którym odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z emblematem Światowego Dziedzictwa.

Dzień później, 9 września ulicami miasta przejdzie uroczysty Pochód Kopernikański – parada z elementami tańca, muzyki, akrobacji i – oczywiście – astronomii. Barwne widowisko przygotowane przez zespół Teatru KTO pod przewodnictwem dyr. Jerzego Zonia połączy jubileusz 45-lecia wpisu UNESCO z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Korowód ruszy o godz. 17.00 spod Bramy Floriańskiej.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności