W sobotę odbędzie się coroczne wydarzenie zainicjowane przez prezydenta Polski

W sobotę odbędzie się coroczne wydarzenie zainicjowane przez prezydenta Polski

Już w najbliższą sobotę, w samo południe, na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku uczestnicy będą mieli okazję do poznania na nowo fragmentów znanej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. 

reklama

Do Narodowego Czytania organizatorzy zaprosili w tym roku uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. W strojach z epoki odczytają oni fragment powieści Elizy Orzeszkowej oraz zaprezentują utwór „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Na gości czekał będzie słodki poczęstunek. Przygotowano również bezpłatne egzemplarze powieści „Nad Niemnem”.

reklama

– Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do wspólnej lektury.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności