W Krakowie zaplanowano uroczystości z okazji Święta Jednostki Wojskowej NIL [PROGRAM]

W Krakowie zaplanowano uroczystości z okazji Święta Jednostki Wojskowej NIL [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 9 września na Zamku Królewskim na Wawelu zaplanowano uroczystości z okazji Święta Jednostki Wojskowej NIL. Dziś na brefingu prasowym przedstawiono program tego wydarzenia.

reklama

15 lat Jednostki to wielka chwila. Zapraszamy wszystkich na Wawel. Chcemy spotkać się ze społeczeństwem, chcemy podziękować za to, że społeczeństwo wspiera Jednostkę. W tym roku miałem zaszczyt, że jako dowódca na 15 sierpnia do defilady „Silna biało-czerwona” wystawiałem kompanię honorową, która reprezentowała całe Wojska Specjalne. A teraz tu, na miejscu, w Krakowie, gdzie Jednostka od 15 lat się zakorzeniła i realizuje zadania, także współpracuje z lokalną społecznością, chcemy się pokazać na najbardziej godnym miejscu w Krakowie, jak Zamek Królewski na Wawelu – przekazuje dowódca Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie płk Piotr Gomuła.

reklama

Co zaplanowano na 9 września?

Uroczystości odbędą się 9 września 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu. Rozpocznie je msza święta w Katedrze Wawelskiej o godzinie 9.00. O godzinie 10.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się uroczysty apel z okazji święta Jednostki, zaś o 11.30 – również na wawelskim dziedzińcu – defilada wojskowa.

Od godziny 9 do 13.00 trwał będzie pokaz sprzętu wojsk specjalnych. Jednostka planuje udział następującego sprzętu wojsk specjalnych: motocykle Yamaha, quady Polaris, HMMWV (tzw. Humvee) – wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności; Oshkosh M-ATV – samochody opancerzone.

Dostępny będzie również Mobilny Punkt Rekrutacji.

Od godz. 9 do 13 odbędzie się prezentacja sprzętu, który będzie można dotknąć. Będzie można też porozmawiać z instruktorami, spróbować ubrać spadochron wojskowy, wsiąść do pojazdu wojskowego i spotkać się z Wojskiem: pobyć chwilę z Wojskiem i poczuć się w wielkiej wojskowej rodzinie – mówi dowódca Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie płk Piotr Gomuła.

"Jednostka wojskowa NIL"
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
"Jednostka wojskowa NIL"
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
"Jednostka wojskowa NIL"
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności