Takiego zabiegu jeszcze w Małopolsce nie było. Przeprowadzono go w krakowskim szpitalu

Autor CowKrakowie.pl
Takiego zabiegu jeszcze w Małopolsce nie było. Przeprowadzono go w krakowskim szpitalu

Takiego zabiegu w krakowskim szpitalu i całej Małopolsce jeszcze nie było. Dr hab. n. med. Henryk Liszka z O/K Ortopedii i Traumatologii Szpitala Uniwersyteckiego wraz z zespołem, korzystając z doświadczeń światowej sławy lekarza gwiazd – prof. Niek Van Dijka, przeprowadzili zabieg wszczepienia implantu stawu skokowego.

reklama

O przeprowadzonym zabiegu poinformował Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Na czym to wszystko polegało?

reklama

,,Był to implant opracowany i dedykowany dla danego Pacjenta. Można powiedzieć, że „szyty dla niego na miarę”, na podstawie wykonanych wcześniej badań obrazowych TK i MR. Dzięki temu można było dokładnie odwzorować kształt prawidłowej budowy anatomicznej tego pacjenta, co pozwoliło na optymalne dopasowanie implantu. W efekcie przełoży się to na lepszy wynik kliniczny i trwałość elementu” – tłumaczy dr hab. Henryk Liszka.

Technologia ta, nazwana PSI – Patient-Specific Instrumentation – obejmuje nie tylko opracowanie samego implantu, ale również wszystkich narzędzi, które będą używane do jego wszczepienia, ponieważ mamy do czynienia z jednostkowym, niestandardowym materiałem.

– Zabieg ten był pewnym rodzajem artroplastyki, ponieważ wszczepialiśmy coś sztucznego, natomiast był niezmiernie mało inwazyjny, ponieważ nie zastępowaliśmy całego stawu, tylko naprawialiśmy lokalne uszkodzenie. Tłumacząc to obrazowo – to tak jakby zrobić plombę w zębie, zamiast zakładać cała koronęA do tego wszystko custom-made  – mówi dr hab. Liszka.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności