Senior na rowerze – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany
Senior na rowerze – na co zwrócić uwagę?

Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku, pod warunkiem że jest do niego odpowiednio dobrana. Szczególne znaczenie ma sport w przypadku seniorów, u których z czasem pojawiają się problemy z wydolnością czy układem ruchu. Zwłaszcza osoby, które do tej pory chętnie sięgały po rower, często nie chcą z niego zrezygnować również na emeryturze. Czy kolarstwo to dobry sport dla osoby 60+? Jakie są wskazania i przeciwwskazania i na co uważać, aby sport był przyjemnością i przynosił same korzyści?

Czy jazda na rowerze to dobry sport dla seniora?

Krótko mówiąc – tak. To jedna z aktywności angażujących kompleksowo cały organizm, która pozwala na dostosowanie intensywności do indywidualnych możliwości organizmu. Jazda na rowerze poprawia krążenie i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Uprawiana regularnie normalizuje ciśnienie oraz tętno, zmniejszając ryzyko zawału lub udaru.

Rodzaj ruchów wykonywanych na rowerze stymuluje produkcję mazi stawowej, przez co zwiększa ich sprawność. To trening wielu grup mięśni równocześnie: oczywiście nóg, ale także brzucha czy grzbietu, a nawet karku – wszystkie one ulegają wzmocnieniu.

Oczywiście, aby jazda na rowerze przynosiła korzyści, a nie problemy, trzeba zacząć od zakupu odpowiedniego sprzętu – od roweru i jego oprzyrządowania, przez obuwie i ubrania, aż po akcesoria. Odzież rowerowa męska i damska dla seniorów nie różnią się niczym od ciuchów dla młodszych kolarzy – kluczowe jest dobre samopoczucie i bezpieczeństwo jazdy.

Strój rowerowy seniora – z czego powinien się składać?

Powszechnym błędem seniorów uprawiających rekreacyjne kolarstwo jest przekonanie, że nie są im potrzebne ubrania inne niż te, w których chodzą na co dzień. Uważają, że na krótkie trasy po łatwym terenie po prostu nie opłaca się inwestować w odzież sportową. Jest w tym trochę prawdy – kolarz 60+ wybierający się na lokalne przejażdżki niekoniecznie będzie potrzebował kompletnego stroju czy spodni na szelkach, ale to nie znaczy, że sportową odzież w ogóle trzeba odrzucić.

W przeciwieństwie do codziennych ubrań te sportowe cechują się bardziej ergonomicznym kształtem ułatwiającym ruchy, a także zaawansowanym odprowadzaniem potu, co jest szczególnie istotne w przypadku seniorów – wilgotne od potu ciało to duże ryzyko przeziębienia, nawet w piękny, letni dzień. To dlatego zamiast domowych T-shirtów polecane są koszulki kolarskie męskie i damskie, a także sportowe legginsy. Te ostatnie nabierają wyjątkowego znaczenia dla osób borykających się z problemami żylnymi, takimi jak żylaki czy zakrzepica – spodenki kolarskie mają właściwości kompresyjne, wspierające prawidłowy przepływ krwi i zapobiegający jej zastojom. Dodatkowo seniorzy cierpiący z powodu nawracających hemoroidów nie powinni rezygnować z bardziej komfortowych spodenek z żelowymi wkładkami.

Bezpieczeństwo – podstawa każdego sportu

Sport w każdym wieku jest dobry, ale trzeba dostosować jego rodzaj i intensywność, aby zminimalizować ryzyko przeciążeń i wypadków. Szczególnie istotne jest to w przypadku seniorów, u których często występują różnorodne schorzenia. Na wspomniane już żylaki pomogą skarpety kompresyjne, dostępne tutaj: https://attiq.net/23-skarpety-i-kompresja-nog, które jednocześnie ochronią delikatne mięśnie przed mikrourazami.

Nawet na bardzo krótkie dystanse senior powinien zakładać kask, nie zaszkodzą także rękawiczki i ochraniacze na kolana czy łokcie. Również do jazdy po parku czy po mało ruchliwej uliczce warto zakładać kamizelkę odblaskową czy odzież z innymi odbijającymi światło elementami.

Jeśli starszy kolarz cierpi z powodu jakichś chorób, powinien on mieć w dostępnym miejscu kartkę z telefonem kontaktowym do kogoś z rodziny lub środki, które w jego przypadku służą do udzielania pierwszej pomocy (np. płynna glukoza w saszetkach dla diabetyka, nitrogliceryna pod język dla osób z chorobą wieńcową).

Rower dla seniora – przeciwwskazania i alternatywy

Żaden sport nie jest idealny dla wszystkich – również z roweru część seniorów musi zrezygnować, w trosce o swoje zdrowie. Do przeciwwskazań, uniemożliwiających tę aktywność fizyczną, należą m.in. poważne choroby układu krążenia i układu oddechowego, zaawansowana osteoporoza czy bolesne zwyrodnienia stawów.

Jeśli senior przez całe życie uwielbiał jazdę na dwóch kółkach, a teraz nie może korzystać z tej aktywności, warto pomyśleć o zamiennikach. Dla osób osłabionych sprawdzić się może rower elektryczny, dla tych cierpiących na zaburzenia równowagi – trójkołowy. Jeśli ryzyko uprawiania sportu poza domem jest zbyt duże, można zastanowić się nad kupnem roweru stacjonarnego.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności