Rozpoczyna się festiwal Sacrum Profanum

Materiały prasowe
Rozpoczyna się festiwal Sacrum Profanum

W najbliższą sobotę na Rynku Głównym w Krakowie dudy Erwana Keraveca dadzą sygnał, że w mieście rozpoczyna się święto muzyki współczesnej. Publiczność ceniąca artystyczny eksperyment spotka się w najciekawszych krakowskich lokalizacjach koncertowych, by wspólnie eksplorować wymiary Sacrum Profanum. Wrześniowa część festiwalu to dwa koncerty: Bugle Call i In Between, podczas których usłyszmy między innymi medytacyjne dudy, skandynawskie kołysanki i elektroniczne requiem. 

reklama

BUGLE CALL

reklama

23 września, Rynek Główny + sekretna lokalizacja

Znów stawiamy na niecodzienny w nowym repertuarze instrument – tym razem dudy. Erwan Keravec w różnych częściach Rynku Głównego wykona utwory Glassa, Radigue i własny. Zagra w samym sercu miasta – uroczyście, artystycznie i oficjalnie, niczym hejnalista, dając sygnał krakowiankom i krakowianom, że festiwal rozpoczął się na dobre! Każda kompozycja prezentuje inny aspekt dud: tradycyjną dla tego instrumentu grę w marszu, dynamikę i rytmiczność oraz długi dźwięk i medytację. Francuz jest wirtuozem gry na szkockich dudach, interesuje się zarówno muzyką tradycyjną, jak i współczesną, również tą improwizowaną. Na Sacrum Profanum wykona słynne Two Pages Philipa Glassa, OCCAM OCEAN XVII Éliane Radigue i Urban Pipes własnego autorstwa.

Po pierwszej części koncertu zaprowadzimy uczestników do sekretnej lokalizacji, gdzie usłyszmy Duo van Vliet, który tworzą obecnie akordeonista Rafał Łuc i altowiolista Rafał Zalech. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska nieżyjącego już Dona Van Vlieta, lepiej znanego jako Captain Beefheart – wielkiej osobowości rocka awangardowego. Celem zespołu jest eksploracja własnych możliwości i poszerzanie repertuaru na oba instrumenty. W programie koncertu znalazły się dzieła najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia: Moniki Szpyrki, Pawła Malinowskiego i Rafała Zapały, zestawione z kompozycją Jamesa Blacka. Program łączy refleksję nad współczesnością z muzyką: raz oniryczną, raz precyzyjną, wypełnioną przepięknymi harmoniami, elementami performansu, ASMR czy plądrofonii – cytatami z innych utworów.

IN BETWEEN

24 września, Manggha

Ensemble E to międzynarodowy zespół artystów i muzyków pod kierownictwem Matsa Gustafssona działający na polach współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, improwizacji, folku, free jazzu i innych tradycji muzycznych. Stworzył zupełnie nową ekspresję zbudowaną na okruchach pamięci. Gustafsson poprosił artystów o podzielenie się najważniejszym osobistym wspomnieniem muzycznym – melodią pierwszej kołysanki czy pieśni, która trwale się w nich zapisała. To był punkt wyjścia do kolektywnej pracy nad utworem EE Opus One. Koncert odbywa się w ramach współpracy z fundacją Avant Art – to krakowski przystanek na trasie polsko-skandynawskiego projektu In Between Norway & Poland.

Tego wieczoru usłyszymy również koncert Jędrzeja Siwka, balansujący między muzyką współczesną i ambientową, rozpisany na syntezatory analogowe, wirtualny chór, wirtualny kwartet smyczkowy, loopery oraz elektronikę. Artysta opowiada historie dźwiękiem, balansując między muzyką eksperymentalną, współczesną i ambientową. Zadebiutował w 2020 roku albumem La Mer nawiązującym do utworu Debussy’ego, teraz czerpie inspiracje z bogatego dziedzictwa requiem – mszy żałobnych, zwłaszcza tych tworzonych w epokach klasycyzmu i romantyzmu: kompozycji Mozarta, Verdiego, Faurégo czy Berlioza. Połączone z premierą płyty pierwsze wykonanie Requiem podczas Sacrum Profanum stanowi propozycję dołączenia do kolektywnego przeżywania smutku i straty. Koncert to również przestrzeń do medytacji, głębokiego słuchania, odnalezienia spokoju ducha na tle muzyki sprzyjającej wyciszeniu oraz odpuszczaniu.

Jędrzej Siwek spotka się również z uczniami szkół średnich oraz studentami podczas warsztatów Eksperymentuj! Praktycznie spotkanie z dźwiękiem.

Pełny program 21. edycji Sacrum Profanum dostępny jest na stronie festiwalu. Bilety są dostępne w sprzedaży na KBF: BILETY, w aplikacji KBF: PLUS i na EVENTIM.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności