Przed TAURON Areną Kraków odbędzie się wydarzenie plenerowe. Co zaplanowano?

Autor CowKrakowie.pl
Przed TAURON Areną Kraków odbędzie się wydarzenie plenerowe. Co zaplanowano?

Zamawiamy pogodę na kolejne wydarzenie, które zostanie zorganizowane w naszym mieście. Już w niedzielę, 17 września odbędzie się 7. Wielka Lekcja Ekologii – Kierunek klimat. Wiemy, jakie zaplanowano atrakcje.

reklama

Zbliżająca się, kolejna odsłona Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegnie pod hasłem „Kierunek klimat”, bo odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego od 16 do 22 września. 

reklama

Organizatorzy przygotowali m.in. punkt bezpłatnych kontroli rowerowych ) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike.. Początkujący cykliści swoje umiejętności będą mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem, najmłodszych uczestników uczyć będą policjanci i strażnicy miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki będą też mogły samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach.

W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA zaprezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy).

Uczestnicy poznają także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która  została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną.

Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią zaprosimy na minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.

W niezwykłą podróż uczestników zaprosi jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko będą mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), będą wędrować z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Dowiedzą się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.

Nowości

Nowością podczas tegorocznej edycji będzie scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) wystąpią naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

Na scenie zobaczymy także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio” i obejrzymy spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek”.

Będziecie mieli okazję także bawić się i uczyć na stoiskach przygotowanych przez pozostałych partnerów. A będą to:

 • Porady, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami, jak udzielać im pomocy, kiedy można dokarmiać dzikie ptaki, odpowiedzialna adopcja zwierząt ze schroniska (Wydział Kształtowania Środowiska).
 • Quizy transportowe i nie tylko, stanowisko do obserwacji chmur, zadania plastyczne dla dzieci dotyczące transportu, zadania klimatyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Doradcy ds. klimatu i środowiska).
 • Zajęcia „Dobry klimat mamy w głowie” – kreatywne warsztaty wysiewania ziół w formie zabawy dla całej rodziny, poradniki dla mieszkańców „Z energią w stronę klimatu. Gdziekolwiek jesteś dbaj o klimat” (Klimat-Energia Gospodarka Wodna).
 • Gra klimatyczna „Larp Fortitude: wcielicie się w role dyplomatów, którzy przybyli na międzynarodowy szczyt klimatyczny w roku 2050, aby uchronić planetę przed katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika).
 • Gra klimatyczna The Golden Sun: wcielicie się w dziennikarzy przyszłości relacjonujących wielkie i mniejsze wydarzenia związane z katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika).
 • 2life – dawanie drugiego życia ubraniom, sprzętom, rowerom – instrukcja jak załatać dętkę, warsztaty z robienia szarpaków i mat węchowych, wydzieranki z kartonów i wstążeczek (Decathlon).
 • Prezentacja nowoczesnych pojazdów wykorzystywanych do utrzymywania czystości i porządku w mieście, konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania).
 • Tworzenie unikatowych, wielorazowych ekotoreb z wizerunkiem kropelki (Wodociągi Miasta Krakowa)
 • „Produkcja energii siłą własnych mięśni”, czyli rowerki (Krakowski Holding Komunalny).
 • Warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs „wyścigi karetek” (Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej).
 • Animacje dla najmłodszych, skręcanie balonów, malowanie twarzy (Sala Zabawa Fikołki).
 • Porady dotyczące profilaktyki, zasad racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej, komponowanie zdrowych posiłków, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek dotyczących zdrowego stylu życia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.
 • Pokaz pierwszej pomocy medycznej z udziałem ratowników medycznych, gry planszowe („Jem zdrowo”, „Grunt to zdrowie”), prezentacja internetowego konta pacjenta, ubezpieczenia EKUZ (Fundacja Bezpieczny Pacjent).

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekać będzie też kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych gimnastyka pod okiem Gabrieli Mazur z klubu Forma na Lata.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności