Na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie odbyło się Narodowe Czytanie [ZDJĘCIA]

Materiały prasowe
Na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie odbyło się Narodowe Czytanie [ZDJĘCIA]

135 lat temu w Warszawie została wydana pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dziś powieść ta była wspólnie przypominana w kraju i za granicą. Narodowe Czytanie organizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki odbyło się na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie z udziałem uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

reklama

W strojach z epoki odczytali oni fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej. W spotkaniu z lekturą podczas Narodowego Czytania wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

reklama

– Eliza Orzeszkowa za „Nad Niemnem” została nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Utwór ten spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez recenzentów, a jeden z nich nazwał autorkę „młodszą siostrą Mickiewicza”. To nasz kanon. W tej powieści bije polskie serce. Dziękuję wszystkim za udział w 12. Narodowym Czytaniu i już teraz zapraszam na kolejne. Dziękuję młodzieży z VI LO i jej opiekunom, którzy zaangażowali się w przygotowania i realizację dzisiejszego przedsięwzięcia. To dzięki Wam odżyło ono na nowo, w tej niezwykłej scenerii, nad Wisłą, u stóp wawelskiego wzgórza – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Uczniowie poza odczytaniem fragmentów „Nad Niemnem” zaprezentowali utwór „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Osoby, które przysiadły, aby posłuchać powieści, mogły poczęstować się słodkimi przekąskami, a także zabrać ze sobą bezpłatny egzemplarz powieści.

„Nad Niemnem”

To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Fot.  Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

"Narodowe Czytanie w Krakowie"
"Narodowe Czytanie w Krakowie"
"Narodowe Czytanie w Krakowie"
"Narodowe Czytanie w Krakowie"
"Narodowe Czytanie w Krakowie"
"Narodowe Czytanie w Krakowie"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności