Modne zasłony w tym sezonie – co warto wybrać?

artykuł sponsorowany
"Modne zasłony"

Zasłony nie są kupowane raz na zawsze. W każdej chwili można je zmienić na inne, kierując się np. modą lub chęcią zmiany aranżacji wnętrza. Sprawdziliśmy, jakie zasłony są modne w tym sezonie.

reklama

Modne kolory zasłon 2023

Stonowana elegancja i dystyngowane kolory – tak w skrócie można określić trendy dominujące we wnętrzarstwie w bieżącym sezonie. Dekoratorzy wnętrz stawiają na dyskrecję, proponując zasłony w odcieniach beżu, szarości i granatu oraz turkusu.

reklama

Powyższe kolory doskonale wpisują się w modernistyczny styl wnętrz, który w ostatnim czasie powrócił do łask. Oznacza niewymuszoną elegancję i nowoczesne (nie mylić ze współczesnym) wzornictwo. Być może trudno w to uwierzyć, ale styl modernistyczny, zwany inaczej nowoczesnym, ma sto lat.

Hołdujący do tej pory raczej stonowanym barwom Instytut Pantone w tym roku zaproponował przełamanie. Kolor roku 2023 to Viva Magenta, połączenie czerwieni z głębokim różem. Ten kolor doskonale nadaje się na zasłony do dużych i jasnych wnętrz.

Wiadomo już że przyszłoroczny kolor roku to Apricot Crush, czyli delikatny odcień pomarańczy. Ta barwa dobrze sprawdzi się we wnętrzach w stylu boho, francuskim, retro i vintage.

Z jakich tkanin uszyć modne zasłony?

W bieżącym sezonie na topie są zasłony z tkanin zaciemniających, wizualnie ciężkich i grubych. Nie tylko dobrze pełnią swoją funkcję, zaciemniając pomieszczenia, ale też dzięki miękkości czynią wnętrze przytulnym.

Welur, aksamit, a także nieco lżejszy welwet to topowe tkaniny na zasłony. Sprawdzą się niemal we wszystkich pomieszczeniach. Jedynie w kuchni i łazience warto zachować ostrożność. Tu potrzebne są tkaniny, które można łatwo i szybko wyprać. Najlepszym wyborem będzie mikrowłókno lub bawełna.

W towarzystwie grubych i ciężkich zasłon powinny zawisnąć podobne firany. Lepszym wyborem będzie bawełna niż organza. Do zasłon zaciemniających pasują firanki z woalu.

Modne zasłony – długie czy krótkie?

Zdecydowanie długie. Im dłuższa zasłona, tym piękniej prezentuje się po zasłonięciu okna. Także odsłonięte zasłony mogą stanowić dla niego cenną dekorację, zwłaszcza gdy będą efektownie upięte np. chwostami.

Długie zasłony obowiązkowo powinny zawisnąć w salonie, nawet jeśli okno ma klasyczną wielkość. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, lepiej zastąpić zasłony do salonu roletami klasycznymi albo rzymskimi.

Krótsze zasłony są akceptowalne w innych pomieszczeniach, także w sypialni. Nie odbiera to im uroku i statusu modnych.

Gładkie czy marszczone – jak upiąć modne zasłony?

Od kilku lat obserwuje się trend marszczenia zasłon i bieżący sezon nie przyniósł żadnych zmian w tym zakresie. Nietrudno to zrozumieć, bo stylowo marszczone zasłony prezentują się nad wyraz okazale i po prostu ładnie. Symetryczne grube fałdy dodają dekoracji okna wdzięku niezależnie od tego, czy jest ono zasłonięte, czy też nie.

Najlepszym sposobem na uzyskanie eleganckich fal jest powieszenie zasłon na przelotkach. Ale uwaga – wymaga to kupienia zasłon z przelotkami dopasowanymi wielkością do średnicy karnisza i dostępu do niego.

Jeśli przelotki z jakiegoś powodu są wykluczone, można wykorzystać taśmy marszczące lub flexy. Klasyczne żabki nadal są wykorzystywane, ale trzeba przyznać, że coraz rzadziej.

Źródło: https://alena-firany.pl/zaslony.html

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności