Już niebawem odbędą się Dni NATO w Ostrawie. Wstęp jest darmowy

autor CowKrakowie.pl
Już niebawem odbędą się Dni NATO w Ostrawie. Wstęp jest darmowy

Wielkimi krokami zbliża się rewelacyjna impreza u naszych czeskich sąsiadów. Mowa o Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych Armii RC. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

reklama

Główny program, który przebiega na lotnisku Leoše Janáčka Ostrava, to prezentacja ciężkiego wojskowego, policyjnego i ratowniczego sprzętu, dynamicznych pokazów szkolenia jednostek specjalnych, pokazów lotniczych i prezentacji uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu jednostek. Przy czym nigdzie nie można w jednym miejscu zobaczyć najlepszą sztukę wojenną i technikę nie tylko żołnierzy, strażaków i policjantów, ale również celników, służby więziennej, straży miejskiej i innych doborowych oddziałów. Każdego roku organizatorzy starają się zapewnić uczestnikom akcji coś wyjątkowego.

reklama

Wydarzenie odbędzie się 16 – 17 września 2023

W tym roku specjalnym krajem partnerskim Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych Armii RC została Polska. Siły Powietrzne RP planują prawdziwie ekskluzywną prezentację swojego sprzętu. Nad lotniskiem w Mosznowie przeprowadzą cztery pokazy w locie, np. po raz pierwszy na ziemi pojawi się dron Bayraktar TB2.

"Dni Nato Ostrawa"

WAŻNE!

Właściciele smartfonów mogą pobrać aplikację NATO Days przeznaczoną na Androida i iOS, gdzie mogą znaleźć nie tylko aktualny program, ale także wiele innych informacji. Zachęcamy do pobrania tej aplikacji.

Co zobaczymy podczas tej imprezy?

Wybrane pokazy (lista może ulec zmianie):

Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne zaprezentują samolot F-35B Lightning II, który zobaczymy w dynamicznym pokazie.

Zespół demonstracyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych F-35A Lightning II. Siły Powietrzne USAF planują przylecieć do Ostrawy ze swojej bazy w brytyjskim Lakenheath łącznie trzema maszynami F-35A – jedna będzie przeznaczona do demonstracji dynamicznej, druga do demonstracji statycznej, a trzecia maszyna będzie stanowić rezerwę.

Agencja Logistyczna zaprezentuje logistykę, jako integralną część Armii Republiki Czeskiej.

Zobaczymy wspólny dynamiczny pokaz jednostki interwencyjnej i polskiej jednostki specjalnej GROM będzie bardzo atrakcyjny. Zatrzymanie uzbrojonych przemytników zademonstruje imigracyjna policja, a czescy i słowaccy kynolodzy pokażą, jak psy pomagają im w codziennym wykonywaniu obowiązków. To nie wszystko co zaplanowano!

Niemcy przywiozą ciężkie pojazdy i sprzęt specjalny. W tym roku armia niemiecka przygotowała tradycyjne pokazy statyczne w postaci bojowego wozu piechoty Puma, kołowego transportera opancerzonego Boxer i czołgu podstawowego Leopard 2. Uzupełnieniem sprzętu wojskowego będą także maszyny Sił Wsparcia, których tegoroczny udział jest największy, jak dotąd, na Dniach NATO. Na pokazach statycznych zaprezentowany zostanie kołowy pojazd opancerzony Mowag Eagle, ładowarka teleskopowa Merlo, transporter T6 Widder, lekki pojazd opancerzony Enok i inne maszyny. Ponadto zwiedzający mogą spodziewać się dynamicznego pokazu psów służbowych.

Przybędą Chinook i Apache Sił Zbrojnych USA.

Natomiast Polska zaprezentuje wszystkie swoje jednostki sił specjalnych. Wspólny występ sił specjalnych czeskiej policji i elitarnych polskich żołnierzy będzie największą atrakcją tegorocznej prezentacji polskich sił specjalnych na lotnisku w Mosznowie. Nie zabraknie tradycyjnego desantu bojowego w wykonaniu członków jednostki AGAT oraz prezentacji wyposażenia jednostki – lekkiego pojazdu taktycznego Oshkosh M-ATV, pojazdu terenowego HMMWV oraz mini drona FLYEYE. Na terenie imprezy swoją prezentację przedstawią również Formoza, GROM, Komandosy i NIL.

Czeska armia pokaże swoje nowe śmigłowce Venom i Viper.

Prezentacja sił zbrojnych Niemiec także będzie spektakularna, Armia, Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna zaprezentują osiem samolotów i śmigłowców, na czele z dwoma transportowymi gigantami A400M Atlas. Jeden z nich zostanie pokazany podczas pokazów w locie. Spektakularny pokaz zaprezentuje również wojskowy śmigłowiec NH-90, który w zeszłym roku nad mosznowskim lotniskiem wykonał swój ognisty pokaz. Zwiedzający będą mogli obejrzeć drugi Atlas z bliska i od środka, na wystawie statycznej, gdzie towarzyszyć mu będzie samolot bojowy Tornado, z ekspozycją amunicji oraz parada helikopterów. W premierze zostanie zaprezentowany lekki śmigłowiec dla sił specjalnych H145M, po raz pierwszy przybędzie też śmigłowiec NH-90 z uzbrojenia Niemieckiej Marynarki Wojennej, drugi egzemplarz tego samego typu będzie oferowany przez wojsko. Na Dniach NATO po raz pierwszy pojawi się lekki śmigłowiec wielozadaniowy H145M.

Siły Powietrzne RP planują prawdziwie ekskluzywną prezentację swojego sprzętu. Nad lotniskiem w Mosznowie przeprowadzą cztery pokazy w locie, np. po raz pierwszy na ziemi pojawi się dron Bayraktar TB2. Polskie lotnictwo zaproponuje pokazy dynamiczne i statyczne nowych i starszych maszyn, a odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z szeroką gamą technologii, obejmującej samoloty myśliwskie, bezzałogowe, wielozadaniowe oraz śmigłowce. Nie zabraknie również szkoleniowych samolotów turbośmigłowych, których umiejętności zademonstruje grupa akrobacyjna Orlik. Z dynamicznych pokazów zwiedzający mogą spodziewać się premierowej prezentacji samolotu bojowego MiG-29. Planowano to już w 2014 roku, kiedy Polska była również krajem partnerskim, ale musiało zostać odwołane, z powodu usterki technicznej. W powietrzu pojawią się także samolot myśliwsko-bombowy Su-22 i samolot wielozadaniowy F-16. Na wystawie statycznej najwięcej uwagi podczas swojej premiery przyciągnie bezzałogowy samolot Bayraktar TB2, obok wystawionych samolotów F-16 i M28B Bryza oraz śmigłowca S-70i Black Hawk.

Dania przygotowała podwójną premierę swojego czwartego udziału w Dniach NATO – zarówno sam Baby Blue Display Team, jak i używane przez niego samoloty T-17 Supporter firmy Saab, zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na lotnisku w Mosznowie. 

Po czterech latach brytyjska drużyna Typhoon Display Team powraca w tym roku na to wydarzenie. Samolot Eurofighter Królewskich Sił Powietrznych zaprezentuje swoje wdzięki.

Belgijskie Siły Powietrzne przygotowały na ten rok premierę samolotu transportowego A400M Atlas z wyjątkowej belgijsko-luksemburskiej jednostki. Podczas pokazu statycznego towarzyszyć mu będzie para myśliwców wielozadaniowych F-16.

Węgierskie Siły Powietrzne zaprezentują dwa atrakcyjne, dynamiczne pokazy. Zobaczymy samolot bojowy JAS-39 Gripen oraz śmigłowiec bojowy Mi-24 o nazwie Hind.

To tylko część gości, którzy pojawią się podczas Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych Armii RC 2023.

Tak było rok temu:

"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
"Dni Nato Ostrawa"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności