Zakończyły się zmagania młodych astronomów. Wśród złotych medalistów znalazł się reprezentant z Krakowa!

"Księżyc"

Zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). W zawodach rywalizowało 250 uczniów z 51 krajów świata. Najlepszy okazał się Peter Andolšek ze Słowenii. Wśród złotych medalistów znalazł się reprezentant Polski – Maksymilian Wdowiarz-Bilski z Krakowa.

reklama

250 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych – młodych astronomów – startowało w 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Zawody odbywały się od 10 do 20 sierpnia  w Chorzowie i Katowicach. Pięcioosobowe zespoły laureatów olimpiad krajowych rozwiązywały zadania teoretyczne i z analizy danych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Planetarium Śląskim – Śląskim Parku Nauki. 

reklama

Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością rozwiązywania niestandardowych zadań i problemów. Jednym z nich była konieczność rozkodowania wiadomości z kosmosu. Zawodnicy przygotowywali hipotetyczn odpowiedź na sygnał wysłany przez radioteleskop Arecibo w 1974 r. w stronę gromady kulistej Messier 13. 

W trakcie finału Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki rozdano 27 złotych medali, 41 srebrnych i 50 brązowych oraz przyznano 29 wyróżnień. Zorganizowano także drużynowy konkurs mieszany, w którym zawodnicy z różnych krajów rywalizowali w losowo dobranych zespołach, a wygrały ex aequo drużyny Aestrea i Victoria. 

Polscy uczniowie: Gniewosz Armista, Michał Jagodziński, Piotr Jędrzejczyk oraz Krzysztof Król zdobyli brązowe medale, natomiast Maksymilian Wdowiarz-Bilski z Krakowa – medal złoty.

Złoty medalista powiedział, że chciałby swoją przyszłość wiązać z astronomią i astrofizyką. – Udam się na studia na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Będę tam łączył matematykę z fizyką – zadeklarował Maksymilian.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności