
Przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny prace przy Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon idą pełną parą. W podziemiach budynku zamontowano innowacyjne rozwiązanie.
„Człowiek i jego marzenia” to tytuł głównej wystawy stałej. Całość będzie obejmować ponad sto eksponatów interaktywnych, podzielonych na pięć sekcji tematycznych. Poszczególne urządzenia będą rozwijać zagadnienia związane m.in. z budową organizmu człowieka, funkcjonowaniem społeczeństw, odkrywaniem świata, przyrodą, technologią i kreatywnością.
Innowacyjne rozwiązanie
W podziemiach Cogiteonu mieszczą się zbiorniki.
Jednym z nich jest zbiornik lodu w połączeniu z pompą ciepła dostarczy chłodne powietrze latem, a zimą będzie wspomagał ogrzewanie. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli rozsądnie gospodarować zasobami naturalnymi.
Drugi zbiornik będzie zbierał wody opadowe, z którego Centrum Nauki będzie czerpać deszczówkę do podlewania roślin na dachu i w parku.
Czym będzie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie instytucją kultury o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon ma zamiar rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.
Zwiedzający wystawę, dzięki eksperymentowaniu i urządzeniom interaktywnym, poznają najważniejsze wątki związane z funkcjonowaniem człowieka. Biologia, działanie w zbiorowościach, poznawanie otaczającego świata czy przyszłość.
W budynku znajdą się:
Na terenie Cogiteonu będzie ponad 100 interaktywnych urządzeń przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Oprócz tego zajęcia będą prowadzone w 6 specjalistycznych laboratoriach i pracowniach, akademii dziecięcej oraz strefie emocji. Bezpłatnie dostępny będzie naukowy plac zabaw, aleja odkryć naukowych oraz ogród na dachu.
– wystawa stała o człowieku z interaktywnymi eksponatami do samodzielnego eksperymentowania (ekspozycja będzie podzielona na 5 części tematycznych) – to przynajmniej kilka godzin doświadczeń i zabawy z nauką w tle,
– laboratorium chemiczne,
– laboratorium fizyczne,
– laboratorium biologiczne z dostępem do szklarni,
– laboratorium z zapleczem kuchennym,
– pracownia robotyczna z dostępem do drukarek 3D, wycinarek laserowych itp.,
– pracownia do prowadzenia zajęć technicznych,
– dziecięca akademia rozwoju młodszych dzieci,
– strefa emocji,
– aula oraz sale konferencyjne, która wykorzystywać będziemy m.in. na potrzeby pokazów popularnonaukowych,
– wystawy czasowe.
Warto zaznaczyć, że teren wokół obiektu nie będzie ogrodzony. Będzie można pospacerować aleją odkryć naukowych, pobawić się z dziećmi na edukacyjnym placu zabaw lub po prostu przyjść z kocem i odpocząć na trawie, ciesząc się naturą. Z myślą o przestrzeni wspólnej zainstalowane zostaną eksponaty plenerowe. Również na dachu Cogiteonu znajdzie się ogólnodostępny ogród.
Kiedy otwarcie?
Jak udało nam się ustalić, obecnie nie ma jeszcze oficjalnego terminu otwarcia Centrum.
Obecnie trwa budowa drogi dojazdowej z infrastrukturą, która będzie obsługiwać budynek (sieć wodociągowa oraz kanalizacja burzowa i sanitarna). Wstępny termin zakończenia projektu to listopad 2023.







-
Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu stał się wyjątkową sceną artystyczną [ZDJĘCIA]
reklama Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie stał się w sobotę wyj… -
Margaret rusza w MTV Unplugged Tour. W Krakowie zapowiada się świetny koncert
Margaret świętuje dekadę obecności na scenie. Z tej okazji artystka nie tylko wydała album… -
Abp Marek Jędraszewski prosi o modlitwę
Abp Marek Jędraszewski zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencjach Kościoła i…