Ulicami Krakowa przejdzie uroczysty marsz

"Wojsko"

Już w sierpniu w Krakowie odbędzie się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W związku z tym zaplanowano sporo wydarzeń.

reklama

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

reklama

I Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od ponad 50 lat (43 lata po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Marsz zgromadzi młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Podczas krakowskich uroczystości popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym zostanie udekorowane biało-czerwoną flagą.

Z okazji tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zaplanowane są następujące wydarzenia:

W sobotę, 5 sierpnia, o godz. 15.00, odbędzie się uroczysty apel rozpoczynający marsz i złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia.

O godz. 15.30 rozpocznie się przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą spod pomnika ulicami Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o godz. 16.30 odbędzie się apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009. O godz. 17.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy. Następnie odbędzie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

Po uroczystościach delegacja uczestników marszu skieruje się w stronę Małego Rynku, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się 85. Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

O godz. 19.45 odbędzie się uroczysty capstrzyk pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu połączony ze złożeniem ziem w kopcu i składaniem kwiatów.

W niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 7.00 uczestnicy marszu wezmą udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerują z Oleandrów na cmentarz Rakowicki, gdzie o godz. 8.00 odbędzie się apel pamięci przy Kwaterze Legionowej, podczas którego zostaną złożone kwiaty na mogiłach Legionistów.

O godz. 9.45 w Michałowicach odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.

W dniach 6-12 sierpnia uczestnicy marszu przejdą na trasie Kraków-Kielce.

Tegoroczny marsz pod hasłem „W 86. rocznicę zakończenia sypania kopca Piłsudskiego” odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Komendantem mrszu jest Dionizy Krawczyński. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znalazł się w Komitecie Honorowym tegorocznej Kadrówki, znajdują się w nim także Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz włodarze samorządów terytorialnych przez które przechodzą uczestnicy marszu.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności