U podnóża Wawelu pojawi się miasteczko festiwalowe

"Miasteczko festiwalowe BNP"

W Krakowie odbędzie się 6. edycja BNP Paribas Green Film Festival. Na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu, powstanie wyjątkowe Miasteczko Festiwalowe, gdzie miłośnicy kina będą mogli oglądać filmy o tematyce ekologicznej, nadesłane z całego świata. 83 filmy konkursowe, kilkanaście pokazów specjalnych w czterech plenerowych kinach oraz dyskusje z twórcami i ekspertami, a także wystawy fotograficzne i inne wydarzenia towarzyszące.

reklama

BNP Paribas Green Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych, który od 2018 roku jest organizowany w Krakowie. To jedyny w Polsce i jeden z największych na świecie filmowy festiwal o tematyce ekologicznej. W czasie ośmiu dni festiwalu każdego roku pokazywanych jest ponad 50 filmów konkursowych oraz kilkadziesiąt pozakonkursowych. Festiwal to wielkie świeto ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny. Filmom towarzyszą spotkania z twórcami, ekspertami ONZ, lokalnymi aktywistami klimatycznymi. W czasie festiwalu odbywają się również liczne warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wystawy, wykłady i działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia zgodnie z zielonymi wartościami.

reklama

Festiwal należy do grona 100 najlepiej ocenianych festiwali wg rankingu największego portalu festiwalowego FILM FREEWAY. Ranking ten tworzony jest przez filmowców, których filmy są prezentowane na festiwalach.

Festiwal jest organizowany przy współpracy z UN Global Compact Network Poland. Specjaliści UNGC oraz eksperci z instytucji system ONZ czuwają nad merytorycznym poziomem dyskusji festiwalowych, aby widzowie mieli dostęp nie tylko do najlepszych filmów, ale też mieli pewność, że komentarz do poruszanych tematów środowiskowych zapewnią najlepsi eksperci w danej dziedzinie.

Jakie więc nowości czekają widzów festiwalowych? Jak co roku do miasteczka festiwalowego przychodzą całe rodziny, gdzie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czeka wiele atrakcji – opowiada Piotr Biedroń, dyrektor festiwalu. Codziennie pojawią się warsztaty edukacyjne w stoiskach partnerów i świetne filmy. Na hit tegorocznej edycji zapowiada się Kino dla Dzieci, gdzie codziennie będą odbywać się warsztaty dla najmłodszych zakończone pokazem filmu. W repertuarze będą takie przeboje kinowe jak: „Lorax”, „Wall*E” czy „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Kolejna nowość to Kino Galerii Krakowskiej umiejscowione na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie na widzów będzie przygotowana widownia z 200 leżakami. Pokazy i dyskusje festiwalowe będą się zaczynać tam codziennie o godz. 19.00.

Warto też wspomnieć, że organizatorzy przygotowali dla widzów Strefę Dobrego Smaku Violife z foodtruckami oferujące potrawy bazujące na niskoemisyjnych na składnikach roślinnych.

 – Marka Violife, co roku angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy promujące roślinną dietę. Koncepcja Strefy Dobrego Smaku Violife na festiwalu to przede wszystkie pokazanie i uświadomienie ludziom, jak smaczne mogą być dania roślinne. Chcemy przełamywać stereotypy i pokazać, że nie trzeba się bać diety roślinnej, bo dzięki małym zmianom, robimy coś dobrego dla siebie i naszej planety. Od lat zachęcamy do zmiany stylu życia, bez konieczności rezygnacji z ulubionych potraw, jak np. pizza czy zapiekany makaron. Roślinne alternatywy dla serów od Violife to produkty nie tylko dla osób na diecie wegańskiej, ale także dla borykających się z alergiami – z korzyścią dla zdrowia, konddycji organizmu i dobra planety – przekonuje Marta Habdas, Violife Brand Manager.

Podobnie o wyborze kuchni roślinnej, która jest lepsza dla planety mówi Sebastian Tołwiński, dyrektor ds. korporacyjnych i komunikacji Upfield Polska:

 – Zastępowanie mięsa i nabiału żywnością roślinną oznacza m.in. mniej gazów cieplarnianych. Każdy z nas może więc codziennie ograniczać zmianę klimatu w czasie zakupów, nie każdy jednak o tym wie. Upfield został partnerem Green Film Festival, aby upowszechniać wiedzę o korzyściach dla planety, ludzi i zwierząt z wybierania roślinnego jedzenia. Ślad węglowy masła z mleka krów jest prawie czterokrotnie większy w porównaniu do jego roślinnego odpowiednika. Dodatkowo, do produkcji tego nabiału potrzebne jest dwa razy więcej wody i o 66% więcej gruntów rolnych. Wybierając żywność roślinną, możemy więc oszczędzić wodę i grunty rolnicze, które mogą być spożytkowane w inny sposób. Kilka lat temu wyliczyliśmy, że osoby kupujące roślinne produkty Upfield zamiast mięsa i nabiału w jednym roku zmniejszają emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 6 milionów ton w przeliczeniu na CO2 – przekonuje Sebastian Tołwiński.

Jedną z firm partnerskich wspierających festiwal jest InPost. Dlaczego ich obecność jest tak ważna? – Z licznych badań wiemy, że na przestrzeni ostatnich lat katastrofa środowiskowa i jej konsekwencje przebiły się do powszechnej świadomości, natomiast nasza reakcja na te wyzwania nie jest adekwatna do szybkości zmian. Przed nami – społeczeństwem, ale także przed biznesem – ogromne wyzwanie, dlatego w Grupie InPost podjęliśmy się opracowania odważnej strategii dekarbonizacji z celem NET-ZERO do 2040 roku zgodnie z wytycznymi SBTi, którą będziemy konsekwentnie realizować. W naszej strategii ESG staramy się również podążać ścieżką wytyczoną przez ONZ w Agendzie 2030. Nasza obecność na BNP Paribas Green Festival – wśród partnerów i publiczności, których los naszej Planety nie jest obojętny – jest okazją do edukacji i promowania kultury życia zgodnie z zielonymi wartościami. Jestem przekonana, że w interesie naszego pokolenia jest szerzenie wiedzy i nauka wrażliwości na zagrożenia płynące ze zmian klimatu i że całkiem niedługo stanie się to podstawową kompetencją społeczną. Filmy, które zostaną zaprezentowane na festiwalu, w przystępny sposób szerzą rzetelną wiedzę, mam więc nadzieję, że na długo pozostaną w głowach odbiorców, wzbudzając nie tylko emocje, ale przede wszystkim chęć do działania – powiedziała Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing Officer w InPost.

Ponadto na Miasteczku Festiwalowym obowiązuje zakaz używania jednorazowego plastiku, a napoje będzie można zamawiać wyłącznie w wielorazowych kubkach opartych na systemie kaucyjnym TakeCup!.

6. BNP Paribas Green Film Festival odbędzie się między 13 a 20 sierpnia w Krakowie. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć adresem: greenfestival.pl, a filmy festiwalowe będą dostępne również online na stronie festiwalowej.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności