Tak nagrzewa się Kraków. Sprawdzono niektóre miejsca w mieście [ZDJĘCIA]

Materiały prasowe
Tak nagrzewa się Kraków. Sprawdzono niektóre miejsca w mieście [ZDJĘCIA]

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili za pomocą kamery termowizyjnej niektóre miejsca na mapie miasta. Pomiary wykonano 16 sierpnia, 2023 r., w godzinach 13-15, przy częściowym zachmurzeniu i temperaturze powietrza 31 stopni Celsjusza.

reklama

Aktywiści chcą w ten sposób pokazać problem związany z miejską wyspą ciepła – czyli nagrzewaniem się miasta. Latem z powodu tego zjawiska umiera 115 krakowian – zaznaczają.

reklama

Tymczasem rozwiązanie jest proste! Trzeba zadbać o więcej drzew w mieście – podkreślają, zachęcając do podpisywania petycji w sprawie lepszej ochrony istniejącej zieleni. 

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Barcelona Institute for Global Health zebrał i przeanalizował dane dotyczące zgonów spowodowanych przez wysokie temperatury oraz miejskie wyspy ciepła w 93 europejskich miastach. Wśród nich znalazł się także Kraków. Naukowcy sprawdzali, czy gdyby zwiększyć pokrywę drzew w miastach do 30%, to dałoby się zmniejszyć śmiertelność spowodowaną upałami.
– Średnia pokrywa drzew w Krakowie wyniosła 16,9% powierzchni.
– Średnia temperatura powietrza była o 1,4 stopnia wyższa niż poza Krakowem. 
– W 2022 r. temperatura powierzchni w Krakowie wzrosła o prawie 10 stopni w porównaniu do lat poprzednich.
– Tylko w okresie letnim 115 osób zmarło z powodu wysokich temperatur, co stanowiło 8% wszystkich zgonów w badanym okresie.  
– Rekordowe upały podczas lata 2022 spowodowały 61 tys. śmierci w całej Europie, tylko w okresie od czerwca do września.
– W Polsce odnotowano wtedy ponad 760 śmierci z powodu fali upałów.
Dane pokazują, że kobiety są bardziej narażone na wysokie temperatury. Śmiertelność związana z upałem była o 63% wyższa u kobiet niż u mężczyzn.

Aleksandra Skolarz, Akcja Ratunkowa dla KrakowaWyniki badań pokazują czarno na białym – drzewa mogą ratować życie. Według naukowców w Krakowie tylko w letnich miesiącach umiera nawet 115 osób przez zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Gdyby drzew było więcej, przynajmniej kilkadziesiąt osób mogłoby żyć. Apelujemy do władz miasta, aby wreszcie zaczęły traktować drzewa jako dobro strategiczne i infrastrukturę krytyczną miasta. Kraków nagrzewa się coraz bardziej – widać to w danych Polskiej Agencji Kosmicznej. Wartość maksymalna w 2022 wzrosła o niemal 10 stopni Celsjusza!

Aleksandra Piotrowska, Akcja Ratunkowa dla Krakowa: Nasze pomiary pokazują, że największe ochłodzenie w czasie upałów dają rozłożyste drzewa. Takich drzew mamy i będziemy mieć coraz mniej. Ze względu na zmiany klimatu nowe nasadzenia mogą nigdy nie osiągnąć takich rozmiarów jak te obecne. Dlatego każde drzewo jest na wagę złota. Zachowanie obecnego drzewostanu powinno być naszym celem numer jeden dopiero później nowe nasadzenia. Dlatego potrzebujemy standardu ochrony drzew w czasie procesów inwestycyjnych, których jest coraz więcej. Zachęcamy do podpisania naszej petycji do pana prezydenta. 

"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
"Miejska Wyspa Ciepła w Krakowie"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności