Policja podała więcej informacji w sprawie dwóch tragedii w Krakowie

Policja podała więcej informacji w sprawie dwóch tragedii w Krakowie

W miniony weekend w Krakowie doszło do dwóch tragicznych zdarzeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. Życie straciły dwie osoby. Policja apeluje o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa nad wodą.

reklama

Jak informowaliśmy na CowKrakowie.pl w ostatni weekend nad krakowskimi akwenami życie straciły dwie osoby. Dziś policja podała więcej informacji na temat tych zdarzeń.

reklama

W niedzielę, w godzinach popołudniowych w Przylasku Rusieckim utonął 55-latek. Mężczyzna wraz ze znajomym weszli do wody w miejscu niestrzeżonym. W pewnym momencie 55-latek zniknął pod taflą wody i nie wypłynął na zewnątrz. Wówczas o zdarzeniu powiadomieni zostali policjanci oraz strażacy, którzy w trakcie działań wyłowili ciało mężczyzny. Niestety pomimo prowadzonej reanimacji jego życia nie udało się uratować.

Druga tragedia

Tego samego dnia do podobnego zdarzenia doszło w rejonie Zakrzówka, gdzie 36-latek wskoczył z pomostu do wody i nie wypłynął. Przybyli na miejsce strażacy wyłowili ciało mężczyzny. W tym przypadku reanimacja również nie pomogła w uratowaniu życia mężczyzny.

Pamiętajmy, że to my sami odpowiadamy głównie za swoje bezpieczeństwo, a stosowanie się do zasad pomoże uniknąć niebezpiecznych dla nas zdarzeń.

Najważniejsze zasady dotyczące wypoczynku nad wodą:

  • korzystanie z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
  • stosowanie się do poleceń ratowników i przestrzeganie regulaminów kąpielisk
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego,
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
  • przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.

Z danych statystycznych wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn  utonięć, jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Łączenie alkoholu z wysoką temperaturą i wodą, to mieszanka, która może i często skutkuje ogromną tragedią. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak.

Policja po raz kolejny apeluje o zdrowy rozsądek podczas wypoczynku i rekreacji w wodzie i nad wodą.

Zobacz również:

Przed nami motoryzacyjne show w Krakowie

3 września pod Krakowem szykuje się lotnicza impreza!

Za kilka dni odbędzie się największa impreza na Prądniku Białym

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności