Niebezpieczna „barbiemania”. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega

Niebezpieczna „barbiemania”. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega

Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed używaniem popularnych aplikacji, które pozwalają przekształcić się w Barbie lub Kena. Jak przekonuje resort niewinna zabawa to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów.

reklama

Cały świat żyje najnowszą filmową premierą „Barbie” z Margot Robbie w roli głównej,  a media społecznościowe zalewają wideo i zdjęcia, inspirowane hitem kinowym. Ostatnio w sieci pojawiły się także dwie aplikacje, które pokazują, jak wyglądalibyśmy jako Barbie lub Ken. Ministerstwo Cyfryzacji na Facebooku przestrzega przed ich używaniem.  

reklama

Jak podaje resort aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me służą tak naprawdę do masowego zbieraniu danych internautów i  stanowią ogromne zagrożenie dla naszych danych. Akceptując politykę prywatności aplikacji bairbieselfie.ai dajemy jej dostęp do kamery smartfona, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych, dokładnych danych technicznych telefonu, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, a nawet informacji o interakcjach z innymi usługami czy danych z ankiet oraz konkursów.

Ministerstwo ostrzega, że aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO), a co za tym idzie nie wiadomo, jakie informacje oraz w jaki sposób będą wykorzystywane.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności