NanoCell i OLED marki LG – wady i zalety obu telewizorów

artykuł sponsorowany
NanoCell i OLED marki LG - wady i zalety obu telewizorów

Koreańska firma LG jest jednym z liderów na rynku telewizorów. Producent oferuje zarówno nowoczesne TV OLED, jak również wyraźnie tańsze modele z technologią NanoCell. Czym to się właściwie różni? Co wybrać z oferty LG – telewizor OLED czy NanoCell? Wyjaśniamy najważniejsze różnice.

OLED i NanoCell – co to jest?

Zakup nowego telewizora często budzi wiele emocji. Wymieniając TV na nowocześniejszy, zawsze liczy się na lepsza jakość obrazi i dźwięku, nowe funkcje, ciekawsze doznania podczas oglądania ulubionych programów. Wybierając konkretny model, należy jednak skupić się na specyfikacji, aby wybrać to, co rzeczywiście odpowiadam potrzebom. Kupując nowy smart TV, należy patrzeć na przekątną ekranu, intuicyjny w obsłudze system operacyjny, atrakcyjny wygląd. Najistotniejsze jest jednak to, w jaki sposób telewizor przetwarza obraz i jakiej technologii używa, żeby pokazywać wszystkie sceny w realistyczny sposób. To właśnie rodzaj matrycy decyduje o tym, czy to telewizor OLED, czy NanoCell. Wybór jednej z tych dwóch technologii oznacza konkretne konsekwencje.

Plusy i minusy LG OLED

Telewizory OLED zazwyczaj są najdroższe ze wszystkich, które znajdziesz w sklepie. Wiele osób jest przekonana o ich wyższości na pozostałymi rodzajami telewizorów. A jak jest naprawdę? TV OLED pojawiły się w masowej sprzedaży około 10 lat temu i wówczas naprawdę uchodziły za przełomowe. Do ich budowy używa się organicznych diod LED. Stąd właśnie ich nazwa, będąca skrótem od słów Organic Light Emitting Diode. Samoświecące, organiczne diody dają obraz inny niż ten, który dobrze znasz ze starszych telewizorów LCD. Diody świecą samoistnie, a telewizor nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. W konsekwencji jest tu znacznie mniej szumów, przekłamań i nienaturalnych odcieni. W OLED-ach nie występuje też tak zwany efekt halo, czyli jasna poświata wokół podświetlonych obiektów. Telewizory OLED lepiej niż LCD odwzorowują kolory, oferują znakomity kontrast i dobre kąty widzenia, a także prawdziwą, głęboką czerń zamiast odcieni szarości. Oglądane programy będą wyglądać doskonale, ale pod warunkiem, że telewizor znajdzie się w odpowiednio zaciemnionym pomieszczeniu. W świetle dnia, zwłaszcza, gdy pogoda za oknem jest słoneczna, telewizory OLED spisują się słabiej ze względu na niższy poziom jasności.

Plusy i minusy telewizorów NanoCell

NanoCell to stosunkowo nowa technologia, zaprezentowana po raz pierwszy w 2019 roku. Telewizory LG NanoCell są ulepszonymi modelami LCD przeznaczonymi dla odbiorców, którzy chcą cieszyć się doskonałą jakością obrazu, jednak nie mają przekonania do technologii OLED albo odpowiedniego budżetu. Najważniejszą cechą tych urządzeń jest zastosowanie nanocząsteczek, które odpowiadają za lepsze odwzorowanie kolorów. Dzięki odpowiedniemu regulowaniu długości fal świetlnych niwelują przekłamania, żeby pokazać właściwe barwy, co czyni obraz bardziej realistycznym. Telewizor LG NanoCell pokaże lepsze kolory niż zwykłe modele LCD, a przy tym da taki poziom jasności, że można będzie swobodnie oglądać program o każdej porze dnia – bez przyciemniania za pomocą zasłon czy rolet. Odwzorowanie barw i czerni nie jest tak dokładne jak w OLED-ach, ale za to urządzenia są zdecydowanie tańsze.

Telewizor LG – OLED czy NanoCell – co wybrać?

Jeśli lubisz przede wszystkim wieczorne seanse filmowe, a realizm i odwzorowanie kolorów mają dla ciebie kluczowe znaczenie, wybierz LG OLED. Za te modele trzeba zapłacić więcej, ale spełniają pokładane w nich nadzieje i są warte swojej ceny. Jeśli chcesz nieco tańszy telewizor, który będzie lepszy niż przeciętne, wybierz LG NanoCell.

Co ciekawe, koreański producent ma jeszcze jedną ciekawą opcję – telewizory QNED, łączące technologie OLED, NanoCell oraz kropek kwantowych.

Sprawdź najlepsze telewizory LG w sklepie MediaMarkt i wybierz model dla siebie!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności