Na Rynku Podgórskim zagrają Püdelsi i Myslovitz

Na Rynku Podgórskim zagrają Püdelsi i Myslovitz

Już niebawem szykuje się kolejne wydarzenie w Krakowie. Centrum Kultury Podgórza zaprasza wszystkich krakowian i gości na powitanie jesieni w towarzystwie muzycznych gwiazd.

Zanim jednak odbędą się koncerty, to wielki finał imprezy poprzedzą cztery dni pełne rozmaitych atrakcji: od koncertu operetkowego i wieczorów muzyczno-filmowych, przez spotkania poetyckie, czy grę terenową dla rodzin, po dancing w dawnym stylu. A wszystko to, w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.

Podgórska Jesień Kulturalna rozpocznie się we środę 20 września, o godz. 18.00 koncertem operetkowym zatytułowanym „Zakochaj się w jesieni” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13). Jedna z najwybitniejszych polskich solistek operowych Bożena Zawiślak-Dolny oraz znany polski tenor Witold Wrona wykonają najpiękniejsze arie i duety z operetek i musicali (m.in. z „Księżniczki czardasza” Imre Kálmána, „Wesołej wdówki” Franza Lehára, czy „Skrzypka na dachu” Jerry’ego Bocka) oraz przeboje z okresu międzywojennego. Na fortepianie akompaniować im będzie Renata Żełobowska Orzechowska, która poprowadzi również to wydarzenie. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki.

Drugi dzień Podgórskiej Jesieni Kulturalnej upłynie pod znakiem ciekawych spotkań z Podgórzem w tle. O godz. 16.00 CKP zaprasza na podwieczorek pod hasłem „Opowieść o naszych sąsiadkach”, podczas którego będzie można posłuchać wspomnienia z podgórzankami w roli głównej. Następnie (o godz. 18.00) w ramach „Literackiego Podgórza”, będzie można spotkać się z podgórskimi twórczyniami i twórcami – poetkami Martą Mazurkiewicz-Stefańczyk i Magdaleną Węgrzynowicz-Plichtą oraz gitarzystą Markiem Jaczyńskim, który da krótki koncert. Obydwa wydarzenia odbędą się w Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13.

Ciekawe propozycje można też znaleźć w programie przewidzianym na dzień trzeci i czwarty. W piątek, 22 września, przed południem CKP zaprasza dzieci i młodzież do udziału w grze terenowej pod hasłem „Podgórze obiecane” (start godz. 10.00, sprzed budynku CKP, przy ul. Sokolskiej 13), a popołudniową porą, o godz. 17.00 dorosłym i seniorom zaproponuje filmowo-muzyczny wieczór z kulturą romską, pod hasłem „Jak własne serce kocham ogień” (CKP, ul. Sokolska 13)

W sobotę 23 września, o godz. 17.00, przyjdzie pora na amatorski spektakl z dreszczykiem, zatytułowany „Morderstwo w Podgórzu? To takie łatwe!”, w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz młodzieży uczęszczającej na zajęcia w CKP (ul. Sokolska 13). Również w sobotę, o godz. 18.30, na Rynku Podgórskim odbędzie się wydarzenie plenerowe „Dziś jest POJUTRZE. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, współorganizowane przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych (w programie m.in. projekcja filmu „Dziś jest Pojutrze”, w reż. Michała Szymanowicza oraz koncert). Trzecim i ostatnim elementem sobotniego programu będzie – zaplanowany na godz. 19.00 – „Dancing w danym stylu”, czyli muzyczno-taneczna zabawa z DJ-em, w rytmie piosenek z lat 50. I 60. XX w. (CKP, ul. Sokolskiej 13).

Na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbywające się w budynku Centrum Kultury Podgórza obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odbierać w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13) od 11 września, od godz. 9.00. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Finał wydarzenia

Jak co roku, finał Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbędzie się na Rynku Podgórskim (niedziela, 24 września, w godz. 15.00-21.00). Najpierw (godz. 15.00) na plenerowej scenie zaprezentuje się Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego. Potem (godz. 16.00), wystąpi trio Elokwencja, w składzie: Ela Kulpa (wokal), Jerzy Kulawik (wokal, saksofon, klarnet) oraz Jarema Pogwizd (pianino) – wykonując najsłynniejsze standardy jazzowe, największe przeboje Luisa Armstronga, Amy Winehouse oraz klasyki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Kwadrans po godz. 17.00 estradą zawładną niepokorni rockmani rodem z Podgórza, znani z unikatowego brzmienia i społecznie zaangażowanych tekstów, czyli Püdelsi. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Foryś – wokal, Tomek Dominik – perkusja, Piotr Lewicki – gitary, Sławek Wesołowski – bass. Będą największe przeboje grupy, jak „Uważaj na niego”, „Kocham Się”, „Samba Mamba”, czy „Rege – Kocia muzyka” oraz utwory z najnowszej płyty zespołu „Ciemna Strona”, m.in.: „Tango Spiżowy Ratler” oraz „Pudel z Gwadelupy”.

A na koniec wisienka na muzycznym torcie, czyli koncert Myslovitz – jednego z najważniejszych rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grupa wystąpi w składzie: Mateusz Parzymięso (śpiew, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, instrumenty klawiszowe), Jacek Kuderski (gitara basowa, chórki), Wojciech Kuderski (perkusja). Będzie można usłyszeć nie tylko takie ponadczasowe przeboje Myslovitz jak: „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Peggy Brown”, czy „Z twarzą Marilyn Monroe”, ale również kawałki z najnowszej płyty zespołu, zatytułowanej „Wszystkie narkotyki świata”, która miała swoją premierę w marcu tego roku.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności