Miał spędzić dwa dni w areszcie za przeklinanie. Wpłacił grzywnę

Miał spędzić dwa dni w areszcie za przeklinanie. Wpłacił grzywnę

Wczoraj media obiegła informacja o poszukiwaniu 22-latka z Krakowa, za którym wydany został list gończy za przeklinanie. Groziła mu kara dwóch dni aresztu.

reklama

Sprawa dotycząca wykroczenia trafiła do sądu rejonowego, a ten ostatecznie zasądził grzywnę, której mężczyzna nie zapłacił, a która zgodnie z polskim prawem została zamieniona na 2 dni zastępczej kary aresztu. Sąd wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym.

reklama

W związku z  opublikowaniem w mediach społecznościowych listu gończego za 22-latkiem, w ciągu zaledwie kilku godzin, mężczyzna zdecydował się zapłacić zasądzoną grzywnę czym wykupił się od kary aresztu, a tym samym zakończyło się jego poszukiwanie.

Kara za takie zachowanie to, mandat od 50 złotych do 100 złotych.

Dlaczego za takie przewinienia są listy gończe?

W styczniu 2023 roku nastąpiła zmiana niektórych przepisów Kodeksu Karnego Wykonawczego m.in. dotyczących wydawania przez sądy listów gończych za skazanymi na karę pozbawienia wolności (art.14a par.1 KKW).

Od tego czasu sądy mogą wydawać listy gończe z powodu ukrywania się przez sprawcę, niezależnie czy sprawca jest poszukiwany za przestępstwo czy wykroczenie. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności