KKR.TAX – księgowość dla firm z Krakowa

artykuł sponsorowany

Krajowa Kancelaria Rachunkowa – tę nazwę powinny zapamiętać osoby, które zamierzają otworzyć firmę albo prowadzą już działalność gospodarczą i szukają profesjonalnego wsparcia w księgowości. Jakie usługi oferuje wspomniane biuro rachunkowe i jak się z nim skontaktować?

Księgowość uproszczona dla małych firm

Krajowa Kancelaria Rachunkowa kieruje swoją ofertę między innymi do właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych, których przychody nie przekraczają 2 milionów euro. Podmioty te mogą korzystać z tzw. małej księgowości, czyli uproszczonej ewidencji zorientowanej głównie na rozliczanie przychodów i kosztów (lub tylko przychodów) oraz rejestrowanie zakupionych środków trwałych. Kluczowym aspektem uproszczonej księgowości jest ustalenie podstawy opodatkowania oraz obliczanie wysokości zobowiązań podatkowych. Rozliczanie się z fiskusem może przyjąć formę:

 • księgi przychodów i rozchodów.
 • ryczałtu ewidencjonowanego.
 • karty podatkowej (forma dostępna tylko dla tych firm, które korzystały z karty podatkowej przed 1 stycznia 2022 roku).

Prowadzenie ewidencji podatku od towarów i usług (VAT)

Część przedsiębiorców zobowiązana jest również do rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). Czynnym płatnikiem podatku VAT muszą być firmy, które osiągają przychody powyżej 200 tysięcy złotych. Obowiązek ten spoczywa również na tych przedsiębiorcach, którzy ze względu na specyfikę działalności muszą płacić VAT niezależnie od wysokości sprzedaży. Chodzi tutaj między innymi o osoby, które prowadzą działalność:

 • prawniczą,
 • doradczą,
 • jubilerską,
 • windykacyjną,
 • związaną ze sprzedażą metali, szlachetnych, towarów akcyzowych, budynków i terenów budowlanych, części do samochodów i motocykli;
 • związaną ze sprzedażą internetową niektórych towarów (np. kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych),
 • bez siedziby firmy w Polsce.

Czynny płatnik VAT jest zobowiązany do składania interaktywnych formularzy JPK_VAT, prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, uiszczania powstałych należności VAT oraz wystawiania faktur VAT. Pełne wsparcie w zakresie podatku VAT można uzyskać w Krajowej Kancelarii Rachunkowej.

Prowadzenie pełnej księgowości

Pełna księgowość to skomplikowana forma ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, która jest obowiązkowa dla firm osiągających przychody powyżej 2 milionów euro, a także spółek: z o.o., akcyjnych, komandytowych i komandytowo-akcyjnych (niezależnie od przychodów). Przede wszystkim obowiązuje tutaj zasada podwójnego zapisu – oznacza to, że każda operacja gospodarcza musi być zarejestrowana na co najmniej dwóch kontach głównych po przeciwnych stronach („winien” i „ma”). Księgi rachunkowe wymagają również prowadzenia dzienników, ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont głównych i pomocniczych, inwentarza aktywów i pasywów. Dodatkowo w ramach pełnej księgowości należy przygotowywać sprawozdania finansowe, tj. bilans, rachunek zysków i strat, informację dodatkową. Wszystkie obowiązki związane z księgami rachunkowymi również można powierzyć specjalistom z Krajowej Kancelarii Rachunkowej.

Krajowa Kancelaria Rachunkowa – profesjonalne wsparcie dla firm w Krakowie

Krajowa Kancelaria Rachunkowa to zespół specjalistów z zakresu księgowości i prawa podatkowego, który wspiera małe firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne), przedsiębiorstwa na pełnej księgowości (spółki z o.o., akcyjne, komandytowo-akcyjne), a także organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) oraz placówki oświatowe. Poza prowadzeniem ewidencji podatkowych kancelaria oferuje również:

 • prowadzenie kadr i płac,
 • reprezentowanie klienta przed urzędami,
 • pomoc w uzyskaniu finansowania (kredyt, leasing, dotacje),
 • doradztwo podatkowe.

Jak skontaktować się z Krajową Kancelarią Rachunkową? W celu umówienia się na konsultację można skorzystać z formularza na stronie kkr.tax. Można również:

Osoby, które wolą osobisty kontakt z księgowym, mogą udać się pod adres ul. Szlak 20/14, 31-153 Kraków.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności