Dziś policjanci przeprowadzają akcję

"Radiowóz policyjny"

Dziś, 11 sierpnia małopolscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzają ogólnopolskie działania „Prędkość”. Kierowcy powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie.

reklama

W tym dniu policjanci głównie będą kontrolować prędkość pojazdów zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. To właśnie PRĘDKOŚĆ jest dominującą przyczyną wypadków drogowych.

reklama

Kierowcy powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest ujawnianie kierujących dopuszczających się szczególnie niebezpiecznych zachowań.

Podczas działań funkcjonariusze będą również przypominać, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli dostosowaną do warunków panujących na drodze, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.

W ciągu 7 miesięcy br. małopolscy policjanci ujawnili 261580 wykroczeń, w tym 135107 dotyczących przekroczenia prędkości, co stanowi 52 % ogółu wszystkich wykroczeń. Ponadto zatrzymano 931 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h.

W analizowanym okresie doszło do 1153 wypadków, w których 69 osób poniosło śmierć, a 1347 zostało rannych. Główną przyczyną wypadków z winy kierującego była nadmierna prędkość. Z tej przyczyny zaistniały 263 wypadki, w których 20 osób poniosło śmierć, a 314 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3. ofiara śmiertelna zginęła z powodu niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności