Abp Marek Jędraszewski: Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych

Abp Marek Jędraszewski: Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych

Dziś w sanktuarium św. Jana Pawła II abp Marek Jędraszewski przewodniczył Eucharystii dla wszystkich katechetów z całej Archidiecezji.

reklama

Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – podkreślał metropolita krakowski zauważając, że katecheci powinni być dumni, że reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole. 

reklama

Na terenie Archidiecezji Krakowskiej 90% uczniów szkół podstawowych uczęszcza na lekcje religii (na terenie samego Krakowa – 81%). W szkołach ponadpodstawowych natomiast na lekcje religii uczęszcza 67% uczniów (50% w Krakowie). Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem dotyczy w znacznej mierze młodzieży, która przed chwilą przyjęła sakrament bierzmowania. – Co się z nimi dzieje? Dlaczego ulegają temu popularnemu hasłu, że “bierzmowanie jest oficjalnym pożegnaniem z Kościołem, w obecności biskupa”? Co robić, jak przygotowywać młodych w parafiach, żeby nie ulegali temu hasłu? – pytał. 

Postawił też pytanie, czy bierzmowanie nie powinno być dopiero w szkole ponadpodstawowej. Zwrócił uwagę, że konsekwentnie powinny być sprawdzane indeksy katechetyczne osób, które chcą być świadkami bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, żeby się nie okazało, że zostają nimi osoby, które zrezygnowały z lekcji religii. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności