Wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki oraz puszki

Wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki oraz puszki

W całym kraju wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych oraz puszki. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie – informuje Rada Ministrów

reklama

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

reklama

Gdzie można oddać plastikowe butelki i puszki?

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

To Cię może zainteresować:

Krakowscy archeolodzy uratowali unikatowe malowidła Majów [ZDJĘCIA]

Nowy przewoźnik. Samolot powitano salutem wodnym

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności