Stare Podgórze w Krakowie − jakie udogodnienia oferuje dzielnica?

Artykuł sponsorowany

Podgórze, położone po południowej stronie Wisły, to jedna z ciekawszych dzielnic Krakowa, która w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących nowego lokum w stolicy Małopolski. Bliskość Starego Miasta, liczne zielone tereny rekreacyjne, kameralność i autentyczność to tylko jedne z wielu zalet dzielnicy. Czy warto zamieszkać w tej lokalizacji? Jakie udogodnienia oferuje Podgórze?

Podgórze – historia

W czasach średniowiecznych Podgórze było małą osadą, jednak z upływem czasu stało się dobrze prosperującą miejscowością o charakterze przemysłowo-handlowym. I mimo że około 110 lat temu Podgórze zostało włączone do terenów Krakowa jako dzielnica administracyjna, to udało się mu zachować odrębną, charakterystyczną tożsamość. W czasach II wojny światowej teren ten pełnił rolę żydowskiego getta. Rozkwit dzielnicy nastąpił dopiero po transformacji ustrojowej, kiedy przyjezdni i inwestorzy docenili jej bogate walory i postanowili wykorzystać ukryty potencjał tego miejsca. Na Podgórzu zaczęło przybywać mieszkańców, powstawały klimatyczne kawiarnie i galerie, zbudowano też słynny Most Bernatka – ozdobioną niezwykłymi, zdającymi unosić się w powietrzu rzeźbami, kładkę dla pieszych, łączącą Podgórze z Kazimierzem. 

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia na Podgórzu

Podgórze jest często pomijane zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców, którzy skupiają swoją uwagę głównie na Rynku Głównym i Kazimierzu. Zupełnie niesłusznie. Dzielnica obfituje w ciekawe kontrasty, zabytki i może poszczycić się niesamowitą, choć czasami niełatwą historią. Rynek Podgórski z XVIII wieku położony jest w centrum dzielnicy i otoczony z dwóch stron zabytkowymi kamienicami, znajduje się tam m.in. niezwykły, neogotycki kościół św. Józefa czy Dworek Pod Białym Orłem (pierwszy ratusz podgórski). Warto poświęcić czas na zobaczenie miejsc związanych z Holocaustem, takich jak Plac Bohaterów Getta, Fabryka Emalia Oskara Schindlera czy Apteka Pod Orłem. Niedaleko Starego Cmentarza Podgórskiego – miejsca pochówku znanych artystów, honorowych obywateli oraz prezydentów Podgórza – znajdują się słynne Kolorowe schody. Tęczowe stopnie opatrzone są cytatami sławnych pisarzy, Szymborskiej, Makuszyńskiego czy nawet Cezara. Nic nie oddaje jednak lepiej zderzenia nowego ze starym niż zbudowany ze szklanych pustaków ośrodek kultury Cricoteka, okalający dawną elektrownię, tuż nad Wisłą.

Mieszkania na sprzedaż Kraków – tereny zielone i rekreacyjne na Podgórzu

Podgórze zachwyci wszystkich wielbicieli przyrody i fanów aktywności na świeżym powietrzu. Znajduje się tu najstarszy krakowski obiekt znany w całej Polsce i gwarantujący najpiękniejszą panoramę miasta – Kopiec Krakusa, usytuowany na najwyższym wzniesieniu zrębu Krzemionek, tzn. Wzgórzu Lasoty. Równie ciekawy jest Rezerwat Przyrody Bonarka. Można tu spacerować lub wybrać się na przejażdżkę rowerem po dnie dawnego morza, wśród skamieniałości i skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych. Funkcjonuje tu także ścieżka dydaktyczna. Ulubionym miejscem mieszkańców Podgórza jest Zalew Bagry sprzyjający odpoczynkowi na łonie natury. Każdy znajdzie na Bagrach coś dla siebie – można wylegiwać się na piaszczystej plaży, wędkować, spacerować z psiakiem czy uprawiać sporty wodne. Nie brakuje tu także punktów gastronomicznych. Na terenie Podgórza usytuowane są liczne obiekty sportowe: boiska, siłownie, kryte baseny ze strefą odnowy oraz kluby fitness. Podgórze przypadnie do gustu także miłośnikom „dwóch kółek”. Dzielnica posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę rowerową, a na jej terenie usytuowane są liczne wypożyczalnie i serwisy rowerów.

Mieszkania na sprzedaż Kraków – komunikacja na Podgórzu

Podgórze charakteryzuje bardzo dobre połączenie komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta. Biegnie tutaj wiele linii tramwajowych i autobusowych, które zapewniają szybkie dotarcie do innych dzielnic Krakowa. Co ciekawe, niemal co trzecia linia autobusowa przebiega przez Podgórze lub też obok dzielnicy. Na Podgórzu znajdują się też dworce kolejowe: Kraków Płaszów, Kraków Prokocim, Kraków Podgórze, Kraków Zabłocie i Kraków Bonarka. Z centrum Podgórza na Stare Miasto można dotrzeć samochodem w zaledwie 15 minut.  

Gdzie na zakupy?

Na terenie Podgórza znajduje się mnóstwo małych sklepików i supermarketów, przy ul. Kalwaryjskiej organizowany jest także słynny Targ Pietruszkowy, na którym można kupić ekologiczne i świeże warzywa, owoce, nabiał czy mięso. W dzielnicy funkcjonuje także największe w Krakowie centrum handlowe Bonarka City Center. Mieści się w nim wiele sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarni i kino Cinema City.

Mieszkania Kraków – gdzie znaleźć lokal na Podgórzu?

Liczba mieszkańców w tej dzielnicy od kilku lat systematycznie rośnie, a największy odsetek stanowią rodziny z małymi dziećmi. Podgórze to ogromny obszar, a wachlarz dostępnych na jego terenie nieruchomości jest szeroki i różnorodny, od stuletnich kamienic po nowe inwestycje. Kraków oferuje wiele mieszkań z rynku pierwotnego. Jedną z nowych propozycji deweloperskich jest Murapol Mateczniq, który powstanie przy ul. Rydlówka.

Zaledwie kilkaset metrów dzieli inwestycję od ronda Antoniego Matecznego – takie usytuowanie pozwala na sprawną komunikację zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej właściwie we wszystkich kierunkach miasta. W sąsiedztwie inwestycji znajdują się dwa zieleńce – Park Rzeczny Wilga oraz Park Zdrojowy Mateczny, a nieco dalej urokliwe tereny Bulwarów Wiślanych, Krzemionek Podgórskich, Wzgórza Lasoty i Kopiec Krakusa. 850 metrów dzieli Murapol Mateczniq od strefy plenerowej z food truckami, placem zabaw i przestrzenią rozrywkowo-wypoczynkową. W pobliżu funkcjonują żłobki i przedszkola oraz osiedlowe sklepy spożywcze, a nieco dalej największe centrum handlowe w mieście, Bonarka City Center.

– Klienci znajdą w ofercie naszej nowej inwestycji zróżnicowane układy i metraże, od 1- do nawet 4-pokojowych mieszkań. Murapol Mateczniq to zielona enklawa blisko centrum Krakowa. Do lokali na piętrach przynależeć będą przestronne balkony, a mieszkania na parterze będą posiadać ogródki z tarasami o łącznej powierzchni sięgającej nawet 124 m2! Za oknem jawić się będzie malowniczy krajobraz miasta, uchodząca rzeka oraz ukryte pośród zieleni Bagry Ludwinowskie. Inwestycja powstanie w pobliżu dawnego zakładu uzdrowiskowego Antoniego Matecznego, którego dziedzictwo przetrwało do dziś w formie Krakowskiej Pijalni Zdrojowej oraz pięknego Parku Zdrojowego – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

W nowej inwestycji  zostanie wdrożony pakiet eco zawierający Home Management System, pakiet antysmogowy, energooszczędne oświetlenie LED części wspólnych, stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz stojaki rowerowe.

Murapol Mateczniq to niejedyny projekt Grupy Murapol w Krakowie. Do tej pory deweloper wprowadził do swojej oferty na terenie Krakowa i Wieliczki 14 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało ponad 4,2 tys. lokali. Obecna oferta dewelopera obejmuje ostatnie, gotowe do odbioru mieszkania w ramach inwestycji Murapol Parki Krakowa i Murapol Nowy Złocień, w dwóch lokalizacjach – Prądnik Biały i Złocień. Kraków daje dużo możliwości zakupu lokalu z rynku pierwotnego, jednak warto postawić na dewelopera z doświadczeniem.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności