Sobota paszportowa w Krakowie

Sobota paszportowa w Krakowie

Już w najbliższą sobotę, 17 czerwca odbędzie się kolejna sobota paszportowa. Będzie okazja do złożenia oraz odbioru nowych dokument.

reklama

Wakacje coraz bliżej dlatego Biuro Paszportowe w Krakowie zostanie ponownie otwarte w sobotę. Warto przypomnieć, że w tym miejscu zakończyła się niedawno pierwsza część remontu. Sala wydawania paszportów została dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu remontu sali wydawania paszportów zwiększyliśmy w Krakowie liczbę stanowisk obsługi klienta – do 4 stanowisk wydawania i 12 stanowisk przyjmowania paszportów.

reklama

17 czerwca w godz. 8.00-14.00 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument przy ul. św. Sebastiana 9.

Nie popełnij takich błędów!

Zbyt późne zgłoszenie się do urzędu w celu złożenia wniosku paszportowego to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na dokument to do miesiąca od złożenia wniosku.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na fotografię przedkładaną wraz z wnioskiem. Musi ona spełniać określone wymagania, w tym między innymi nie może być starsza niż 6 miesięcy sprzed dnia złożenia wniosku.

Bardzo często zgłaszają się osoby, które wykupiły zagraniczny wyjazd, a nie mają odpowiednio długo ważnego paszportu (3 miesiące, 6 miesięcy). Również często zdarza się, że dzieci są zawracane z lotniska z uwagi na brak paszportu (brak dowodu osobistego).

Istotna uwaga także dla rodziców dzieci do 12. roku życia, którzy składają wnioski online. Przypomnijmy, że taka e-usługa została uruchomiona 31 marca 2023 r. W Małopolsce skorzystało z tej możliwości już ponad 3,8 tys. osób. Trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii. Samo złożenie przez jednego z rodziców wniosku paszportowego przez e-usługę nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze wyrażenie zgody na paszport przez drugiego rodzica, np. poprzez e-usługę (lub przed notariuszem bądź organem paszportowym; wówczas należy sporządzić skan dokumentu i załączyć plik do elektronicznego wniosku).

Wśród innych powtarzających się błędów jest niewłaściwe wniesienie opłaty. Bywa, że środki przesyłane są nie na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a na przykład na konto Urzędu Miasta Krakowa lub konta starostw.

Pamiętajmy także o dokumentach, które uprawniają do ulgi z tytułu opłaty paszportowej. Dokument taki należy mieć przy sobie i okazać w trakcie składania wniosku w punkcie paszportowym.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności