Sezon na rowery w Szczyrku. Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę rowerową po górach?

artykuł sponsorowany

Szczyrk to niewielkie miasto położone pomiędzy zboczami Skrzycznego a Klimczoka, które jak magnes przyciąga zwolenników aktywnego wypoczynku. Zimą miejscowość oblegają narciarze i snowboardziści, zaś od wiosny do jesieni ściągają tu amatorzy turystyki rowerowej. Kiedy najlepiej wybrać się na popularne trasy rowerowe w górach?

Kiedy przyjechać do Szczyrku?

Zapaleni rowerzyści jeżdżą przez cztery pory roku, jednak w miejscowościach górskich należy podchodzić do pogody z dużym respektem. Wiosna często „spóźnia się” o dobry miesiąc i podczas gdy w innych częściach kraju przyroda budzi się do życia, to w górach nadal trzyma mróz, a na ulicach zalega pośniegowe błoto. Oczywiście osoby, które chcą przespacerować się deptakiem nad Żylicą i zobaczyć największe atrakcje w Szczyrku (np. Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, kompleks skoczni narciarskich Skalite, Beskidzką Galerię Sztuki Bator Art Gallery) mogą przyjechać tu o dowolnej porze roku.

Najlepszy czas na rower w Szczyrku

Kolarze zainteresowani górskimi szlakami rowerowymi mogą liczyć na dobre warunki od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Najlepsze miesiące to maj, czerwiec i wrzesień. Można przyjechać też w marcu, kwietniu czy listopadzie, jednak wówczas zawsze należy upewnić co do pogody (a ta bywa bardzo kapryśna) oraz jakie warunki panują na trasach. Trzeba wziąć pod uwagę, że zalegający miejscami śnieg czy lód stwarzają dodatkowe ryzyko na i tak niełatwych górskich szlakach. Z kolei rowerzyści planujący przyjazd w lipcu czy sierpniu powinni liczyć się z tym, że popularne trasy rowerowe w górach będą dość zatłoczone. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jazda w kasku i ochraniaczach w upale nie należy do najprzyjemniejszych, a dłuższą wyprawę może przerwać letnia burza. 

Atrakcje w Szczyrku dla rowerzystów

Szczyrk to raj rowerzystów bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu czy poziom zaawansowania. Ci, którzy wsiadają na rower „od wielkiego dzwonu”, mogą zwiedzać miasto około 3,5-kilometrową ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż rzeki Żylicy. To doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, które lubią spędzać czas aktywnie, ale nie chcą zapuszczać się w leśne dukty czy na dalekie wyprawy. Niemniej największe atrakcje w Szczyrku czekają na wytrawnych endurowców, którzy chcą poczuć w żyłach czystą adrenalinę i są przyzwyczajeni do spędzania długich godzin w trudnym terenie. W Beskidzie Śląskim nie brakuje bowiem singletracków wytyczonych z dala od cywilizacji i szlaków pieszych. Kompleksy ścieżek enduro znajdują się m.in. w samym Szczyrku i Bielsku-Białej.

Popularne trasy rowerowe w górach:

  • trasa na Skrzyczne przez Młaki i Polanę Skrzyczeńską, 10 km długości (czas przejazdu ok. 1,5 h);
  • trasa Magura o długości niemal 14 km (dojazd zajmuje ok. 1,5 h);
  • trasa Wokół Skalitego przez Siodło i Borowinę, długość 8 km (można przejechać w 45 minut);
  • szlak Górka – Bieniatka przez Podmagurę i Bieniatkę o długości 9 km (czas przejazdu ok. 1 h);
  • szlak na Beskid przez Szczyt Beskidka i Przełęcz Karkoszczonkę o długości 10 km (przejazd zajmuje ok. 1 h).

Rowerem po Szczyrku – wziąć własny czy wypożyczyć?

Własny rower daje wolność – nie trzeba spieszyć się z rezerwacją ani z oddaniem jednośladu na czas. Można też spontanicznie zmienić plany i zapakować rower do samochodu, by zwiedzić inne regiony południowej Polski. Nie mówiąc już o tym, że nie ponosi się kosztów związanych z wypożyczeniem roweru. Niemniej wielu osobom wypożyczenie roweru będzie bardziej się opłacać. Dlaczego?

Otóż nie trzeba kupować bagażnika na rower do samochodu ani nawet mieć własnego jednośladu. To dobra opcja dla tych, którzy wsiadają na rower tylko na urlopie albo chcą pojeździć na rowerze ze wspomaganiem. Wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Szczyrku policzy kilkaset złotych za kilka dni, natomiast za e-bike’a przystosowanego do jazdy w terenie trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taka opcja jest też bardzo wygodna – osoby wypożyczające rower nie muszą martwić się transportem jednośladu ani przygotowaniem go do jazdy. Rower można zarezerwować przez telefon lub online, a  wypożyczalnia może go dowieźć w wybrane miejsce.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności