Przywitanie lata. Teren kopca zamieni się w średniowieczną wioskę

Przywitanie lata. Teren kopca zamieni się w średniowieczną wioskę

Powitaj lato pod Kopcem Wandy. Przestrzeń wokół kopca znów zamieni się w średniowieczną wioskę. Dla mieszkańców Krakowa przygotowano sporo atrakcji. Organizatorzy zapraszają już w niedzielę, 18 czerwca.

reklama

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida powraca ze „Strawą pod Kopcem Wandy”. To wydarzenie plenerowe inspirowane Nocą Kupały – słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca.

reklama

W bogatym programie wydarzenia znajdziemy między innymi: prelekcję o tajemnicach krakowskich kopców, grę rodzinną „W poszukiwaniu boskich żywiołów”, warsztaty tworzenia talizmanów dla dzieci, opowieści o świętojańskich ziołach, koncert muzyki tradycyjnej kapeli Kasi Chodoń czy obserwację nocnego nieba.

Przestrzeń wokół tajemniczego kopca znów zamieni się w średniowieczną wioskę za sprawą „Grupy Dziejawa – Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Dzięki ich bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian, zobaczyć pokaz walki czy mierzyć z łuku.

Wspólne celebrowanie święta Kupały, na które zaprasza Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, zakończy symboliczne rozpalenia ogniska. Na uczestników wydarzenia czeka atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowa zabawa i radość z nadchodzącego lata zagości wokół Kopca Wandy. Początek o godz. 18.00.

Przybliżony program wydarzenia:

18:00-18:40: Tajemnice krakowskich kopców – prelekcja
Pradziejowe kopce Krakusa i Wandy są zagadkowymi obiektami, które od lat budzą wiele pytań, na które po części może uda się odpowiedzieć lub przynajmniej uchylić rąbka tajemnicy. Czy wiążą się one z kalendarzem celtyckich świąt? Stanowią znaki astronomiczno-geodezyjne? A może są pamiątką po Awarach lub wikingach? Czy rzeczywiście wiązały się z pochówkami legendarnego krakowskiego władcy i jego córki? I czy takich obiektów było więcej?

Prowadzenie: dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała – mediewistka specjalizująca się w dziejach wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem. Wydarzenie zorganizowane w ramach „AstroHuta”. Jest to projekt przygotowany z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Działanie dofinansowano ze środków Miasta Krakowa. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

18:00-20:00: Magiczne Ziele – opowieści o  symbolice, właściwościach i zastosowaniu ziół
Trudno sobie wyobrazić Noc Kupały bez ziół! Bylicę, dziewannę, rutę, krwawnik i wiele innych starannie zbieranych roślin wplatano w wianki, zabierano do domu, palono w ogniskach. Jakie znaczenie miały te ludowe zwyczaje? Jakie zastosowanie mają zioła, które rosną na niemal każdej łące? Tego dowiecie się w

ziołowym zakątku. Będzie też można obejrzeć wybrane rośliny i zabrać ze sobą ziołowy bukiecik. Może sami zechcecie spróbować świętojańskich zaklęć?

Prowadzenie: Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka, edukatorka przyrodnicza. Mieszka w Beskidzie Wyspowym w drewnianej chałupie otoczonej kwiatami i chaszczami. Wiele uczy się od roślin.

18:00-20:00: Talizman szczęścia – warsztaty dla dzieci od 6 roku życia
Z definicji talizman to przedmiot, któremu przypisuje się magiczną moc, chroniącą właściciela i przynoszącą mu szczęście. Dołączając do warsztatów tworzenia talizmanów możesz stać się szczęśliwym właścicielem magicznego przedmiotu na własność ! Wykonamy go w technice makramy. Wystarczy kilka drewnianych elementów, kawałek bawełnianego sznurka, Wasze dłonie i intencja. Jeśli połączyć wszystkie te elementy powstaną niepowtarzalne osobiste przedmioty mocy na wyciągnięcie ręki.

Prowadzenie: Monika Filipowicz – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Ukończyła dwuletni kurs rękodzieła  na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Miłośniczka wyplatania wikliny, haftu karpackiego i makramy.

Członkini Zespołu Pieśni Karpackiej „Widymo” – kobiecej grupy wokalnej śpiewającej a’capella w dialektach bojkowskim, łemkowskim, pogórzańskim i doliniańskim. Animatorka materii nieożywionej i miłośniczka teatru przedmiotu. Prowadzi własną Pracownię ZróbTo, łączącą działania teatralne, pracę z głosem i rzemiosło artystyczne.

18:00-21:00: Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny „Dziejawa”, gra plenerowa dla rodzin z dziećmi „W poszukiwaniu boskich żywiołów”
Podczas wydarzenia zapraszamy rodziny z dziećmi do gry plenerowej: „W poszukiwaniu boskich żywiołów”. Gra inspirowana symboliką: powietrza, ognia, wody i ziemi, będzie doskonałym treningiem sprawności, precyzji, celności, szybkości i cierpliwości. Najkrótsza noc w roku, to również czas, kiedy żywioły ognia i wody, mające oczyszczającą moc, sprzyjały człowiekowi. Zobaczymy, na ile będą one sprzyjać wytrwałym graczom!

Wśród pozostałych atrakcji „Dziejawy” znajdą się również m.in. stanowiska łucznicze, średniowieczne kręgle „Lis w kurniku” oraz stoiska z replikami przedmiotów z epoki wczesnego średniowiecza, od broni poprzez warsztat tkacki, kuchnię aż do skrzynki z biżuterią, powieści i zagadki oraz elementy stroju do przymierzenia. Grupa „Dziejawa” zaprasza również do wysłuchania opowieści interaktywnej opartej o mity i podania słowiańskie: „Kwiat Paproci”.

18:15-18:30: Pokaz walki i prezentacja broni z wczesnego średniowiecza 

18:45-19:15: Baśń interaktywna „Kwiat Paproci”
Wydarzenie tłumaczone na PJM.

19:30-20:45: Kasia Chodoń z Kapelą Skrzaciki – koncert muzyki tradycyjnej
Grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych oraz badań terenowych Krakowa i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka i baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno krakowiaki, polki i oberki z przyśpiewkami, ale też ballady oraz pieśni dziadowskie do zatrzymania się i zadumania nad ludzkim losem. W czasie potańcówek przewidziane są animacje dla uczestników i uczestniczek koncertu, wprowadzanie zabaw i tańców ludowych, przypominających zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.

Skład:

  • Katarzyna Chodoń – śpiew, taniec
  • Żaneta Seweryn – heligonka
  • Arkadiusz Szałata – baraban

21:00-21:45: Wszechświat niewidzia(l)ny gołym okiem
W trakcie spotkania cofniemy się do przeszłości i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy ludzkość zaczęła interesować się obserwacjami nocnego nieba, co i jak wtedy obserwowano. Sięgniemy do pierwszych przyrządów astronomicznych i ich wynalazców. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i nam nic nie umyka obserwując otaczający nas świat i Wszechświat? Porozmawiamy m. in. o tym jak budowa oka wpływa na obraz, który widzimy i jak astronomowie sobie z tym problemem poradzili. Na koniec spróbujemy rozstrzygnąć czy Wszechświat ma aż 15 czy dopiero 13 mld lat i porozmawiamy sobie o najbardziej odległych (a może najstarszych?) obiektach we Wszechświecie.

Prowadząca: Małgorzata (Goha) Bankowicz – obecnie kończy pracę doktorską w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się ewolucją galaktyk, ze szczególnym uwzględnieniem galaktyk o wysokiej aktywności gwiazdotwórczej i aktywnym jądrze. Jej badania koncentrują się na wpływie lokalnego środowiska na galaktyki ultra-jasne w podczerwieni. Z zamiłowania jest astronomem obserwacyjnym. Oprócz pracy naukowej z wielkim entuzjazmem prowadzi obserwacje astronomiczne oraz aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach popularyzujących naukę, takich jak Astronomowie w Szkole czy Wieczorach z Gwiazdami w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie w ramach projektu „AstroHuta” przygotowanego z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Działanie dofinansowano ze środków Miasta Krakowa. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

21:30-22:00: Rozpalenie ogniska/ pieczenie „strawy”
Prosimy o zabranie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, czyli koszy ze smakołykami i koców piknikowych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności