Przygotowanie do matury dla dorosłych – jak sobie z tym poradzić?

artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach coraz więcej dorosłych, decyduje się podnieść swoje wykształcenie, podchodząc do egzaminu dojrzałości. Można jednak mieć poważny dylemat, czy przy codziennych obowiązkach zawodowych, można skutecznie przygotować się do matury? Odpowiedź nie zawsze jest twierdząca, bo wszystko zależy od planu czy organizacji. Jest jednak kilka dobrych sposobów na przygotowanie się do matury. Jakich?

Skąd pozyskać dobrej jakości materiały do nauki do matury?

Po długiej przerwie w edukacji szkolnej, z pewnością niewiele zachowało się z opracowanych notatek, książek czy samych zeszytów. Przystępując do egzaminu dojrzałości, konieczne jest więc zaczęcie wszystkiego od początku. W pierwszych krokach przyda się więc bez wątpienia inwestycja w podręczniki szkolne i kompendia wiedzy. Dobrym pomysłem będzie także odwiedzenie biblioteki szkolnej czy biblioteki miejskiej, gdzie można znaleźć wiele interesujących pozycji naukowych.

Dla lepszego wyszukiwania informacji, warto skorzystać z listy zagadnień, na podstawie których opracowane są wszelkie pytania do matury. Tutaj pomocne są wszelkiego typu kompendia wiedzy, dostępne np. w księgarniach i choć te nie wyczerpują w pełni zagadnień, to także sprawdzą się przy opracowaniu kompletnych tematów. Można także zdecydować się na kurs przygotowawczy, na którym poruszane są wszystkie kwestie maturalne z danego przedmiotu. Jeśli jednak konieczne jest odświeżenie z wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, to na takie kursy zwyczajnie może nie starczyć czasu. Dlatego warto przeanalizować, czy na przykład naukę języka obcego albo polskiego można ograniczać do samodzielnych powtórek albo wybrać takie przedmioty dodatkowe, które są najłatwiejsze do przyswojenia.

Kursy maturalne online – czy to dobre rozwiązanie?

Choć w przypadku osoby dorosłej z codziennego planu odchodzą zajęcia szkolne, to wcale nie znaczy, że czasu na naukę do egzaminów jest znacznie więcej. Powtórki i ćwiczenia trzeba bowiem najczęściej godzić z obowiązkami zawodowymi, czy wychowywaniem dzieci. Na przyswajanie materiałów najczęściej pozostają wieczory albo weekendy, a to zdecydowanie niewiele, by jeszcze uczestniczyć w kursach przygotowawczych. Dobrze jednak odwołać się tutaj do najnowszej technologii, która umożliwia naukę zdalną i pozwala tak dopasować zajęcia, by nie kolidowały z codziennymi obowiązkami.

Internetowe kursy maturalne są tutaj najlepszym rozwiązaniem. Można je odtwarzać w dowolnym czasie, a dzięki rozdzieleniu lekcji na część teoretyczną i praktyczną, kursant otrzymuje także dostęp do zadań. Kursy maturalne są także podzielone według zakresów tematycznych. Można więc wybrać tylko te trudniejsze zagadnienia, które są niezrozumiałe albo dla większej pewności, wybrać kompleksowy kurs. Model nauki w takim stylu ma jeszcze jedną zaletę – zwalnia z konieczności „biegania” po bibliotekach i księgarniach, ponieważ wszystkie zagadnienia są obszernie i właściwie wytłumaczone. Można więc na bieżąco sięgać do materiałów, zarówno podczas rozwiązywania zadań, jak i powtarzania całego zakresu tematycznego.

Jak podejść do matury, by ją zdać?

Właściwie do egzaminu dojrzałości można podejść także na tzw. kompletnym luzie. W końcu, jeśli się nie uda, to egzamin dojrzałości można potraktować, jak np. egzamin z prawa jazdy. Podobnież są rekordziści, którzy próbowali nawet kilkadziesiąt razy. Oczywiście nie taki jest cel, bo w końcu liczy się każdy rok, a jeśli ktoś ma w planach jeszcze tytuł magistra, to istotne jest, by uzyskać zadowalający wynik już za pierwszym razem. Istotne jest więc, by do całego projektu przygotować się z dużym wyprzedzeniem czasowym, a pierwsze notatki mieć już nawet na rok przed maturą.

Regularnie trzeba też sięgać po arkusze maturalne, które w sieci można uzyskać całkowicie bezpłatnie. To dobry trening dla mózgu, ale także sposób na pozbycie się stresu już na samym egzaminie. Ponadto warto przeprogramować własne życie, zaplanować odpowiednio dużo czasu na zdrowy sen, wdrożyć dietę, która nakarmi też mózg i wyeliminować te atrakcje, które prowadzą do szybkiego przemęczenia intelektualnego. Dzięki temu przyswajanie wiedzy będzie szybsze i bardziej efektywne.

Warto również zwrócić uwagę na stronę internetową pod adresem: https://dawiduczy.pl/ Można na niej znaleźć wiele przydatnych informacji i materiałów, w szczególności dla osób planujących zdawać maturę z biologii i z chemii.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności