Prawnik w firmie to inwestycja w jej bezpieczeństwo, dlaczego?

artykuł sponsorowany
Prawnik w firmie to inwestycja w jej bezpieczeństwo, dlaczego?

Prowadzenie firmy przypomina czasami balansowanie na linie – nawet osoby doświadczone i pewne siebie mogą wykonać jeden niewłaściwy ruch, który doprowadzi do bolesnego rozczarowania. Na szczęście w biznesie można zminimalizować ryzyko upadku, korzystając z pomocy wyspecjalizowanego prawnika. W jaki sposób obsługa prawna firm zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa w biznesie?

Zakładanie firmy bez tajemnic

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chroni osobisty majątek lepiej niż spółka jawna? Kto ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania w spółce komandytowej? Dlaczego czasami lepiej prowadzić firmę samodzielnie niż ze wspólnikami? Na te i inne pytania może odpowiedzieć profesjonalna kancelaria prawna, która specjalizuje się w usługach dla firm. Doświadczony prawnik omówi z przedsiębiorcą ryzyko związane z poszczególnymi formami działalności i doradzi w kwestii wyboru optymalnego modelu biznesowego. W przypadku spółek kancelaria przygotuje odpowiednią umowę, która zabezpieczy interesy wszystkich wspólników i umożliwi ewentualne zakończenie współpracy bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Legalny biznes, czyli umowy, regulaminy i pozwolenia

W zależności od sytuacji kara za naruszenie przepisów RODO może wynosić do 2% lub do 4% całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa, przy czym maksymalne kary nie mogą przekraczać odpowiednio 10 i 20 milionów euro. Oczywiście kwestie związane z przetwarzaniem danych to tylko jedna z wielu „pułapek”, jakie czyhają na przedsiębiorcę, przy czym wcale nie trzeba prowadzić biznesu na dużą skalę, żeby zapłacić horrendalne kary. Dlatego obsługa prawna firm obejmuje również sporządzenie wszelkiego rodzaju umów, regulaminów i innej wymaganej prawem dokumentacji. Prawnik pomoże również w uzyskaniu koncesji, zezwolenia lub wpisu do działalności regulowanej, czyli pozwoleń niezbędnych w niektórych branżach (np. energetycznej, farmaceutycznej, alkoholowej, telekomunikacyjnej, detektywistycznej).

Profesjonalna kancelaria prawna kontra kontrahenci

W biznesie nie ma sentymentów – czasami przedsiębiorcy, którzy jeszcze wczoraj prowadzili wspólne interesy, dzisiaj stają się swoimi największymi wrogami. Nierzadko kontrahenci kończą swoją współpracę na sali sądowej, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na działalność firmy. W tej sytuacji warto mieć przy sobie zaufanego prawnika, który zna sytuację od podszewki i potrafi zaproponować konstruktywne rozwiązanie (np. sąd arbitrażowy zamiast powszechnego). Obsługa prawna firm polega również na weryfikowaniu kontrahentów, dzięki czemu można uniknąć współpracy z przedsiębiorcą, który cieszy się złą reputacją, jest w trakcie procesu sądowego lub znajduje się w opłakanej sytuacji finansowej.

Przedsiębiorca vs państwo

Profesjonalna kancelaria prawna dba również o to, aby przedsiębiorca nie naraził firmy na konsekwencje wynikające z nieznajomości obowiązujących przepisów (w myśl zasady ignorantia legis non excusat). Kara grzywny nałożona przez Państwową Inspekcję Pracy? Zamknięcie lokalu po decyzji sanepidu? A może wysoki mandat za wykroczenie skarbowe? Żaden przedsiębiorca nie chce mieć do czynienia z organami państwowymi częściej, niż jest to konieczne. Niestety zarówno na początku prowadzenia działalności, jak i w okresie prężnego jej rozwoju, można nieświadomie złamać przepisy związane z daną branżą. Można jednak tego uniknąć, jeżeli firma będzie pod stałą opieką doświadczonego prawnika.

Finanse firmy pod kontrolą

Obsługa prawna firm obejmuje również analizowanie umów zawieranych w celu rozwoju lub finansowania działalności. Dlaczego jest to takie ważne dla bezpieczeństwa firmy? Czasami przedsiębiorca musi podejmować ryzykowne decyzje – wziąć wysoki kredyt na rozwój działalności, dokonać fuzji, zainwestować w akcje lub udziały innej firmy, zgodzić się na współpracę z kontrahentem na zasadzie kredytu kupieckiego. Niestety odważne kroki nie zawsze się opłacają i mogą doprowadzić firmę na skraj bankructwa. Żeby uniknąć problemów, warto zawsze skonsultować tego rodzaju decyzje z kancelarią specjalizującą się w prawie gospodarczym.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności