Pochód Lajkonika 2023

W czerwcu ulicami Krakowa przejdzie Pochód Lajkonika 2023. Orszak wyruszy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty w od lat niezmienioną trasę od ulicy Senatorskiej do Rynku Głównego.

reklama

15 czerwca o godz. 12.15 lajkonikowy orszak trasą od ulicy Senatorskiej do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 20.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

reklama

Warto przypomnieć, że w 2022 roku, po 35 latach z rolą Lajkonika rozstał się Zbigniew Glonek. Wyboru jego następcy dokonała społeczność orszaku Lajkonika. Członkowie orszaku jednogłośnie zdecydowali o powierzeniu roli Lajkonika Mariuszowi Glonkowi. W ten sposób tradycja przeszła z ojca na syna.

W 2014 roku pochód Lajkonika został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpis ten jest podstawą, by ta krakowska tradycji mogła być umieszczona na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego świata.

reklama
  • Pochód Lajkonika przejdzie ulicami Krakowa

    reklama Już w czerwcu mieszkańcy Krakowa będą mogli spotkać Lajkonika. Orszak przemierzy o…
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności