Płyn AdBlue – co to jest i gdzie kupić taniej?

artykuł sponsorowany

Zaostrzające się z roku na rok przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego wymuszają na producentach pojazdów stosowanie różnego rodzaju rozwiązań technicznych, aby tworzone przez nich samochody spełniały wymogi prawne i były dopuszczane do sprzedaży. Płyn AdBlue jest jednym z takich właśnie rozwiązań.

Płyn AdBlue – co to jest?

„AdBlue” jest handlową nazwą płynu, który bierze udział w procesie oczyszczania spalin. W trakcie spalania mieszanki z dodatkami paliwa powstają spaliny. Najbardziej szkodliwymi składnikami spalin są tlenki azotu. Producenci samochodów, w celu zneutralizowania toksycznych substancji stosują różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, a jednym z nich jest SCR.

SCR jest częścią układu wydechowego – to system selektywnej redukcji katalitycznej, który wykorzystuje płyn AdBlue do niemal całkowitego wyeliminowania emisji tlenku azotu. Płyn AdBlue, w odpowiednich warunkach miesza się ze spalinami i dochodzi do reakcji chemicznej z tlenkami azotu. Zadaniem AdBlue jest zobojętnienie tych tlenków i rozbicie ich do nieszkodliwego azotu oraz pary wodnej. Każdy płyn AdBlue, niezależnie od producenta, ma zawsze ten sam skład – 32,5% składu to mocznik syntetyczny, a 67,5% to woda zdemineralizowana.

W jakich samochodach stosuje się płyn AdBlue?

Płyn AdBlue jest stosowany tylko i wyłącznie w układach SCR. Układy te wykorzystywane są we wszystkich samochodach ciężarowych, autobusach i niektórych samochodach osobowych, produkowanych od 2011 roku i spełniających normę emisji spalin Euro5. SCR jest również w silnikach diesla, produkowanego od 2015 roku i spełniającego normę emisji spalin Euro6.

Płyn AdBlue, podobnie jak paliwo, olej czy płyn do szyb, użytkownik samochodu może uzupełnić w pojeździe samodzielnie. Wlew może znajdować się w różnych miejscach w zależności od pojazdu – np. tuż obok wlewu paliwo, ale równie dobrze może zostać umieszczony w bagażniku pojazdu lub pod maską. Zbiornik na płyn AdBlue zazwyczaj jest w stanie pomieścić od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu litrów cieczy, co wystarczy na przejechanie około 10 tysięcy kilometrów. Gdy płynu AdBlue zabraknie, silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej, a po zgaszeniu może nie dać się ponownie uruchomić.

Płyn AdBlue gdzie kupić w najlepszej cenie?

Płyn AdBlue można nabyć w wielu punktach sprzedaży, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Aby znaleźć sklep z płynem AdBlue w swojej okolicy lub ogólnopolski sklep online warto skorzystać z wyszukiwarki Google. Wpisując w nią frazy takie jak: „płyn adblue sklep”, „płyn adblue sklep + nazwa miasta” lub „płyn adblue sklep online”, z pewnością otrzymamy całą listę miejsc, w których można nabyć płyn AdBlue.

Jego cena nie jest wygórowana, jednak może się różnić w zależności od marży narzuconej przez dany punkt sprzedaży. Jedną z najbardziej opłacalnych ofert na płyn AdBlue posiada woopauto.com, czyli jeden z największych marketplace motoryzacyjnych w Polsce.

WOOPAUTO to jedyny w swoim rodzaju serwis, który umożliwia łączenie się producentów i importerów części i akcesoriów motoryzacyjnych z klientami, będącymi firmami transportowymi oraz warsztatami motoryzacyjnymi. Wśród innych tego typu marketplace, WOOPAUTO wyróżnia fakt, iż firma współpracuje z producentami i importerami wyłącznie najwyższej jakości produktów, dzięki czemu klienci mogą być pewni, że zakupione przez nich artykuły są praktycznie doskonałe w każdym calu. Dodatkowo, dzięki systemowi działania WOOPAUTO, transakcje pomiędzy sprzedawcami a nabywcami odbywają się na wyjątkowo korzystnych warunkach handlowych.

WOOPAUTO, oprócz wysokiej jakości produktów w atrakcyjnych cenach, cechuje również profesjonalne podejście do klienta – firmę założyły osoby, które są od lat związane z branżą motoryzacyjną, dlatego WOOPAUTO doskonale zna potrzeby swoich klientów i wie, jak je zaspokoić. Na marketplace motoryzacyjnym WOOPAUTO można nabyć części i akcesoria do różnego rodzaju aut i motocykli, m.in. wspomniany już płyn AdBlue. Płyn AdBlue dostępny na WOOPAUTO jest dostarczany cysterną i uzupełniany do mauzerów lub zbiorników klienta.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności