Mieszkańcy Krakowa łączą siły

Mieszkańcy Krakowa łączą siły

Dziś powołano do życia Koalicję Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta”. Utworzyło ją 18 krakowskich stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich, a także lokalni działacze i działaczki oraz grono ekspertów. 

reklama

 Podczas wydarzenia, które odbyło się 15 czerwca w parku Stacja Wisła społecznicy przedstawili misję Koalicji, jaką jest zmiana priorytetów w rozwoju i zarządzaniu miastem. Uważają, że zmiana ta jest niezbędna dla poprawy funkcjonowania miasta i lepszego życia jego mieszkańców.

reklama

W osiągnięciu tego celu pomóc ma sformułowane przez koalicjantów 21 tez dla Krakowa, które skupiają się wokół 4 głównych grup tematycznych: Klimacie i Zieleni, Przestrzeni i Transporcie, Społeczeństwie i Gospodarce oraz Demokracji i Zarządzaniu.

Społeczny think-tank Koalicji ma skupiać wokół siebie mieszkańców, aktywistów, naukowców i ekspertów z różnych dziedzin, a jego głównym zadaniem ma być utworzenie banku pomysłów i rozwiązań dla Krakowa. Swoje pomysły koalicjanci formułują w jednym haśle, jakim jest zmiana priorytetów. Zamiast wypielęgnowanych trawników i przeskalowanych rewitalizacji – proponują ochronę dzikiej przyrody i działania uodparniające miasto na zmianę klimatu. Zamiast kolejnych tras dla samochodów – chcą priorytetu dla transportu zbiorowego, pieszego i rowerowego. Zamiast „Nowego Miasta” – dobrze zaplanowane nowe osiedla. Mówią również o niskoemisyjnym przemyśle, lokalnej kulturze, lepszych warunkach pracy dla pracowników sektora publicznego czy większym wpływie mieszkańców, organizacji i środowisk naukowych na zarządzanie miastem i kształt miejskich inwestycji. Za przykład podają głośną ostatnio sprawę budowy tramwaju do Mistrzejowic.

Członkami Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta” są:

Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Fundacja Chodźże do teatru
Fundacja Czas Wolny
Fundacja Kraków – Miasto Przyszłości
Fundacja Przestrzeń do Życia
Inicjatywa Aktywni Mieszkańcy Osiedla Centrum D
Inicjatywa Ratujmy Drzewa na Forcie Batowice
Inicjatywa Tak dla Parku przy Fabrycznej
Inicjatywa Tramwaj na Mistrzejowice
Inicjatywa Zielone Podgórze
Kolektyw Wesoła
Stowarzyszenie Funkcja Miasto
Stowarzyszenie Nasza Olszanica
Stowarzyszenie Przestrzeń – Ludzie – Miasto
Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
Stowarzyszenie Wymiar Społeczny
Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki
Strajk dla Ziemi – Kraków
oraz lokalne liderki i liderzy z różnych części Krakowa, a także niezależni eksperci i ekspertki 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności