Czy warto oszczędzać w dolarach? Decyduje się na to wielu Polaków

Artykuł sponsorowany

Wielu Polaków w ostatnim czasie rozważa oszczędzanie w dolarach. Wynika to m.in. z szalejącej inflacji, przez którą złoty nie jest w najlepszej kondycji. Jego wartość spada, przez co zgromadzone oszczędności zaczynają się kurczyć. Konta oszczędnościowe natomiast nie gwarantują oprocentowania na takim poziomie, aby temu procesowi zapobiegać.

Czy jednak trzymanie zapasów gotówki w USD to dobry pomysł? Trzeba wiedzieć, gdzie kupować dolary w najlepszych cenach oraz jak je wymieniać, aby takie działanie rzeczywiście przynosiło efekty.

Czy trzymanie oszczędności w dolarach ma sens?

Temat gromadzenia oszczędności absorbuje Polaków od dawna. Mowa tu zarówno trzymaniu zaskórniaków w PLN, jak i walutach obcych, wśród których popularnością cieszy się od lat USD. W ostatnim czasie takie działanie wydaje się szczególnie popularne, bo inflacja sprawia, że wartość złotego spada. Co to oznacza w praktyce? Za tę samą ilość PLN możemy kupić mniej niż jeszcze jakiś czas temu. Istnieje więc obawa, że zgromadzone na kontach oszczędnościowych środki również warte będą o wiele mniej niż obecnie.

Wpływ na kondycję złotego ma wiele czynników, jak np.:

  • tempo wzrostu gospodarczego,
  • poziom stóp procentowych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach,
  • sytuacja geopolityczna,
  • poziom zadłużenia państwa,
  • bilans handlowy.

Polacy po uwzględnieniu tych zmian często decydują się na dywersyfikację portfela. Oznacza to gromadzenie oszczędności o rozmaitym charakterze. W tym przypadku skupimy się przede wszystkim na różnorodności walutowej. W Polsce jest dość wysoka inflacja, a jednocześnie wysokie stopy procentowe. To może przełożyć się na niepokój inwestorów względem obniżenia siły nabywczej złotego. Gdy natomiast dojdzie do wyprzedaży, jej wartość względem innych walut (np. dolara) jeszcze bardziej spadnie.

Wielu ekspertów uważa, że trzymanie oszczędności w USD pozwala na „uchronienie” środków przed tym spadkiem. Dolar nie jest aż tak narażony na utratę wartości i ma szansę utrzymać cenę na względnie stałym poziomie. Zaskórniaki zgromadzone w amerykańskiej walucie nadal będą zatem warte tyle samo, nawet jeśli cena złotego zacznie spadać. Dodatkowo wiele osób decyduje się również na inne waluty obce, które również uważane są za stabilne, takie jak np. euro. W takiej sytuacji – nawet gdy jedna z walut zacznie spadać – strata dotknie jedynie części portfela.

Gdzie znaleźć najlepszą cenę USD?

Oszczędzanie w dolarach związane jest z zakupem tej waluty. Jak zapewne już się domyślasz, wskazane jest zrobienie tego po możliwie jak najniższej cenie USD. Wtedy za określoną kwotę w złotówkach zyskasz więcej waluty obcej, czyli realnie zyskasz na transakcji. Gdzie jednak szukać najkorzystniejszego kursu?

W dobie internetu najlepiej wykorzystać do tego kantory online. Na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/ znajdziesz aktualny kurs dolara, wraz z jego podglądem z ostatnich tygodni, a nawet miesięcy. Na tej podstawie możesz szybko ocenić, jaka cena USD wydaje się opłacalna i korzystna do wymiany.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że środki możesz nabyć praktycznie w każdym momencie i z dowolnego miejsca. Zrobisz to przez internet, a kurs dolara aktualizowany jest dosłownie co kilka sekund. Dzięki temu masz szansę wykorzystać nawet krótkotrwały spadek, na co nie pozwalają tradycyjne kantory stacjonarne. W dodatku Internetowykantor.pl oferuje wyjątkowo przystępne ceny, niższe niż w wielu innych platformach wymiany walut czy kantorach online.

Jak gromadzić oszczędności w USD?

Internetowykantor.pl ma nie tylko notowania dolara, ale też wielu innych, popularnych walut. Kupisz tam m.in. euro, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego czy koronę norweską. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę https://internetowykantor.pl/ i wybierzesz parę walutową, która Cię interesuje. Ponadto skorzystasz na nim też z wygodnego kalkulatora, za pomocą którego porównasz koszty wymiany w serwisie oraz w wielu innych, popularnych bankach. W ten sposób zorientujesz się, która oferta na rynku jest najatrakcyjniejsza i ile możesz na niej zyskać.

Środki przy użyciu serwisu Internetowykantor.pl możesz gromadzić na wiele rozmaitych sposobów. Do wyboru masz jednorazowy zakup dużej ilości dolarów, jak również systematyczne kupno mniejszych kwot, na które przeznaczysz np. określony procent ze swojej wypłaty. Część osób też nie decyduje się na systematyczne transakcje, a zamiast tego czeka, aż cena USD spadnie poniżej pewnego poziomu i wtedy kupuje tyle obcej waluty, ile uważa za stosowne.

W każdym przypadku Internetowykantor.pl działa natomiast tak samo łatwo. Składasz w nim zlecenie wymiany, co możesz zrobić codziennie, 24 godziny na dobę. Następnie wysyłasz odpowiednią kwotę i wskazujesz rachunek, gdzie mają zostać wysłane dolary. Po zaksięgowaniu wpłaty na Twoim koncie walutowym samodzielnie decydujesz, co zrobisz ze swoimi oszczędnościami.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności