Będą zmiany na 139. Uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa

Będą zmiany na 139. Uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa

Na ulice Krakowa wyjedzie nowa linia autobusowa o numerze 199. Uruchomienie zaplanowano w okresie wakacyjnym. Na jakiej trasie będzie jeździć?

reklama

Kursowanie nowej linii autobusowej nr. 199 wiąże się ze zmianami na linii 139, o których informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

reklama

Jak podaje ZTP, linia autobusowa 139 jest jedną z najdłuższych w Krakowie. Jej długość wynosi około 21 kilometrów. Niestety przy tak długiej trasie, nie zawsze kursuje ona zgodnie z rozkładem jazdy. Zdarza się, że opóźnienia sięgają nawet do godziny. Opóźnienia generowane są przez korki po obu stronach miasta, w szczególności na takich ciągach jak ul. Balicka, al. 29 Listopada, ul. Bohomolca, ul. Jancarza, ul. Mikołajczyka czy ul. Obrońców Krzyża.  ZTP chce dodatkowo wprowadzić drugą linię. Rozwiązaniem tego typu problemów jest przecięcie linii i stworzenie w zamian dwóch, których środkowy odcinek trasy jest taki sam, dzięki czemu zwiększona zostanie również częstotliwość kursujących autobusów.

Przygotowana przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zmiana polega więc na utworzeniu nowej linii – 199 z częstotliwością co 15min na trasie „Mydlniki Wapiennik P+R” – „Prądnik Czerwony”. Dzięki temu mieszkańcy Mydlnik, Bronowic i Krowodrzy zyskają nowe połączenie do Prądnika Czerwonego. Równolegle linia 139 pojedzie na trasie „Kombinat” – „Przybyszewskiego”.

Przygotowane rozwiązanie, przy skoordynowaniu obydwu linii, pozwoli na stworzenie na najbardziej obciążonym fragmencie od ul. Armii Krajowej do ul. Dobrego Pasterza taktu co ok. 7,5 minut. Tym samym zostanie zwiększona jej częstotliwość z obecnych 10 minut.

Docelowo do Mydlnik oraz do Kombinatu ZTP chce skierować dodatkowe linie co 15 minut, tak by przywrócić częstotliwość połączeń w kierunku centrum co 7,5 minuty.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności