ZUS podsumował Polski Bon Turystyczny

ZUS podsumował Polski Bon Turystyczny

Przez cały okres obowiązywania programu Polski Bon Turystyczny – od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. – w Małopolsce zrealizowano 1,3 mln płatności na łączną kwotę blisko 672,1 mln zł. To najlepszy wynik w kraju.

reklama

Największe zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym było od lipca do sierpnia 2021 r., kiedy zrealizowano ok. 31 proc. wszystkich transakcji w kraju, a kwota płatności przekroczyła 34 proc. środków wydanych w ramach rozliczeń bonami. Kolejny duży skok zarówno liczby transakcji jak i kwoty odnotowano w okresie wakacyjnym zeszłego roku i w marcu 2023 r. – czyli w ostatnim miesiącu programu.

reklama

Od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim (1,3 mln transakcji). Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie (836,3 tys. transakcji), zaś na trzecim miejscu – województwo zachodniopomorskie (674,3 tys. transakcji). Na czwartym miejscu znalazło się województwo mazowieckie (576,8 tys. transakcji).

Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się województwo małopolskie (672,1 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie (541,5 mln zł), zaś na trzecim miejscu – województwo zachodniopomorskie (471,5 mln zł). Na czwartym miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (312,7 mln zł).

Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w województwie pomorskim (497,9 mln zł) i małopolskim (430,7 mln zł). Na trzecim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie (416 mln zł). Na czwartym miejscu zaś uplasowało się województwo dolnośląskie (201,2 mln zł).

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie itp.) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie (100,6 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie (79,4 mln zł), zaś na trzeciej pozycji uplasowało się województwo łódzkie (49,8 mln zł). Na czwartym miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie (42,4 mln zł).

Najwięcej podmiotów turystycznych zgłosiło się w woj. pomorskim (6,3 tys.), małopolskim (5,7 tys.). Na trzecim miejscu uplasowało się woj. zachodniopomorskie (5,2 tys.), a na czwartym znalazło się woj. dolnośląskie (2,5 tys.).

Kontakt klient-ZUS

W związku z programem PBT działała też przez ponad 32 miesiące specjalna infolinia. W tym czasie obsłużyła niemal 750 tys. połączeń. Dostępny był też adres poczty elektronicznej: bon@zus.pl, na który wpłynęło ponad 44 tys. pytań.

Departament Obsługi Klientów ZUS odpowiadał za przygotowanie dla beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego materiałów informacyjnych na stronie internetowej i filmów szkoleniowych publikowanych w kanale „Elektroniczny ZUS” na YouTube. Opracowano również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dla konsultantów infolinii i bazę wiedzy, którą na bieżąco aktualizowano.

Oprócz ZUS podmiotem zaangażowanym w realizację programu była Polska Organizacja Turystyczna.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności